Pazarlama Faaliyetleri

Kısa süre sonra Futbol Federasyonu’nda dananın kuyruğu kopacak. Norveç maçının sonucu uzatmaların süresini belirleyecek sadece.

Bu ülkede Futbol Federasyonu seçimleri, seçilenlerin seçilme biçimleri, ülke futbolunun neden gelişemediğinin, hem sebebi hem de sonucunu anlama açısından tam bir örnek olay incelemesi olabilir.

Futbol Federasyonu için işaret bekleyenler olduğu gibi, etkili ve yetkili tanıdıklarını arkasına alarak ya da öyle olduğunu düşünen bazı resimler, medyanın gizli reklâm usulü ile gündeme sürüldü. Takip edebildiğim kadarıyla önce iki gazete bir bilen edası ile Türk futbolu ve çözüm yolları konusunda görüşüne başvurmuşlardı.

Bu yeterli olmadı ki, Pazar günü bir gazetenin genel yayın yönetmeni, hadisene ne duruyorsun, çık ortaya ve kurtar Türk futbolunu diye meydana davet ediyordu.

Bu durumu neye yormalıyız diye, birbirimize sorduk. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, piyasaya sunduğunuz ve çok iyi kampanyasını reklâmını yaptığınız şey; kalite, nitelik, nicelik olarak, istenen ve beklenen performanslara sahip değilse, sahibini, reklamcısını, kampanyayı yürüteni hasılı bu işe iştirak eden herkesin cebinden olmasa bile prestijinden alır götürür. Kısaca sıkıntıya sokar.

Konu kamuyu ilgilendiriyorsa, Milli takım ve ülke futbolu gibi, herkesin sevinç ve hüzün kaynağı bir alan ise, bir değil bin düşünmek gerekir.

Ancak böyle olmuyor, devir alışveriş devri. Marketingi yapan da yapılan da bu işten karlı çıkıyorsa ki, öyle gözüküyor, “alan memnun veren memnun kime ne” durumu ortaya çıkıyor. Örneğin, bu arkadaşlardan birine daha önemli bir görev sözü veya diğerine yerini koruma garantisi verilmiş olabilir mi?

Daha açık konuşalım; siyasetin olduğu gibi sporun da Kubilay’ları var. Daha yeteneklilerini görmek için spora bakmanız yeterli. Spor alanının fırdöndülerine bakınca, aynı yeteneklerini siyasette de sergilediklerini görebilirsiniz.

Siyasette deneyimli bir dostum, ’25 yıldır siyasetin içindeyim. Ancak yeni milletvekili oldum. Daha derinliklerine inince gördüm ki, mesleği politika olanlar var, onlar için parti ve görüş önemli değil, onlar her zaman iktidarda’ demişti …

Maalesef bu dönemde de revaçta olanlar onlar oldu. Etrafımız her zaman iktidarda olanlarla doldu.

Sözlerimi amcamın yıllar önce kulağıma küpe ettiği bir sözle bağlayayım. “Kim ki bir konuyu diline dolayıp, her söze onunla başlıyorsa, mutlaka onu kalkan olarak kullanıp, arkasında çeşitli dolaplar çeviriyordur.’

Sizi tam duyamadım ama, ‘ehliyet ve emniyet’ mi demiştiniz?..