Yeni Ekonomik Düzen Üzerine

Bir asra yakın zamandır düşe kalka devam eden ekonomik sistem, son yıllarda dış ve iç dinamiklerin etkisiyle baş döndürücü bir hızla değişmektedir

Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan değişim nerede yaşandığına bakılmaksızın herkesi etkilemeye başladı. Tüketim toplumu olan çağımız her şeyi çok çabuk eskitmekte ve sürekli değişimi talep etmektedir. Değişime ayak direyenlerin değil, hızlı düşünüp değişemeyenlerin yaşam haklarının kısıtlandığı bir dünyada yaşıyoruz.

Değişim dinamikleri önümüze dört farklı seçenek koyuyor. Değişim için bu faktörlerden biri veya birkaçı bizi harekete zorluyor. Sonuç olarak değişim; a) gönüllü, b) gönülsüz, c) dış kaynaklar, faktörler, d) iç dinamikler, kaynaklar ve faktörler yoluyla mutlaka kendisine bir yol buluyor. Ülkemizin uzun süreden beri kabuk değiştiren yapısını incelediğimizde değişimin tüm dinamiklerinin bir arada yaşandığını görüyoruz.

Ekonominin yeniden yapılanması

Bir asra yakın zamandır düşe kalka devam eden ekonomik sistem, son yıllarda dış ve iç dinamiklerin etkisiyle başdöndürücü bir hızla değişmektedir Her zaman olduğu gibi kamu ve özel sektörümüz bu fırtınaya da plansız ve hazırlıksız yakalanmıştır.

Yıllarca komünist ülke rejimlerinden bile katı, bazılarını kanatları altında büyüten, koruyan kimini dışlayan ekonomik sistem en sonunda çökmüştür. Her çöküş sonrası morga bırakılan Türk ekonomik sistemi, her defasında şaşkın bakışlar içerisinde ayağa kalkmayı başarmış, ancak yorgun düşmüştür.

Ekonomik devrim

Üretmeden tüketen, kazancından fazlasını harcayan, verimsiz, plansız, vizyonsuz, iç ve dış tehlikelere açık, hiper enflasyonlu, istikrarsız, kaynakların israf edildiği, borçla yaşamını sürdürmesine rağmen kamu kaynaklarının parası ve adamı olanlara fütursuzca aktarıldığı bir dönemi çok da gönüllü olmadan, zorunlu olarak geride bırakırken, belli bir kesimin mutluluğunun faturası tüm ülkeye kesildi ve kesilmeye devam ediyor. Her defasında ülkeyi kurtarmak vaadiyle iktidara taşınanlar, bir süre sonra ülkeyi kurtaramadık, bari kendimizi ve çevremizi kurtaralım düşüncesine kapılıveriyorlar. Kamu ve özel sektör ekonomilerinin hızlı bir şekilde yeni ekonomik düzene göre yapılandırılması gerekmektedir.

Örneğin, enflasyonsuz ortamda fiyat artışları yerini, rekabetin de etkisiyle düşüşlere bırakmıştır. Kârlılık her geçen gün azalmaktadır. Miktar satışları iki katına çıkarken daha önce elde edilen kârlılığın yarısına ulaşılabilmektedir. Devlete yaslanarak iş yapma dönemi bitmese de azalmıştır. Zorunluluklar yeni pazar ve yol arayışlarını da beraberinde getirmiştir. AB ülkelerinde birkaç yıldır devam eden ekonomik kriz bu ülkelerin çok uluslu şirketlerini Türkiye gibi ülkelere odaklanmalarını zorunlu kılmıştır. Bunun neticesinde ortaya çıkan deneyim ve bilgi ve güç farkı karşısında birçok şirket yapılanmasını bile tamamlamadığı için ciddi zorluklarla karşı karşıya kalacaktır. Ne yazık ki birçoğu bu tehlikenin farkında bile değildir.

Yolların kavşak noktasındaki Türkiye, ya yeni bir yol bulmak ya da yeni bir yol yapmak zorundadır.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı