Yazmak da Zor Yaşamak da…

Ülkenin tek tek, bin bir zorlukla elde ettiği kazanımlarının topluca iade edildiği ve edileceği bir ortama doğru sürüklenirken, futboldan daha büyük ‘ayak oyunları’ oynanırken futboldan bahsetmenin ne önemi kalır ki?

Ünlü yazar G. Flaubert insan olmanın yükümlülüklerinin zorluğu karşısında; ”Bir daha dünyaya gelirsem bir karabatak ördeği olmak isterim; çünkü ne bir beklentisi ne de kendisinden beklenen bir şey var” der.

Bizim yaşadığımız coğrafyada yaşamak ,yaşatmak ve yazmak zordu; şimdi daha da zor oldu.

Etrafımızı kuşatan nihilist dalga ve duygular inancımızın sağlam ve sarsılmaz temelleri sayesinde içimize tam olarak nüfuz edemese de yaşama tutkumuzu törpülediği inkar edilemez bir gerçektir.

Olan biteni bazen ham bazen de sansüre uğramış bir film izler gibi izliyoruz. Doğada olan biten her şeyin olmamış sayılamayacağını da biliyoruz.

Bütün bu oldu bittiler karşısında insanoğlunun yaşama dört elle sarılmak ve mücadele etmekten başka bir çaresi de yoktur.

İnsan çaresizliğin içerisinde üretebildiği çare kadar yaşama anlam katar ve yaşamını anlamlı kılar.

Her insanın yaşamını anlamlı kılan anlar, insanlar ve tutkular vardır…

Yaşam da zaten bunlarla daha bir anlam kazanır.

Hepimizin tutkuları, tutuldukları ve tutundukları vardır, yoksa da olmalıdır.

Bazımızın ‘kurşun yüklü zamanlar’ dediği anlar vardır.

Zamanın o anlarında yaşam da yaşamak da daha bir zordur. Yorulursun yaşamaktan, bıkarsın…

Çünkü artık yaşam çoktan bir ”Sisyphus hikayesi’‘ne dönüşmüş ve hepimize yükümüz bölüştürülmüştür.

Bu zorluklar karşısında insan tutunacak bir dal, bir dost, yaşama sarılacak anlam katacak bir şeyler arar.

Gözlerimizi uzun süre ufuk çizgisinden ayıramayız. İyi bir haber duymak isteriz, Hızır yetişsin isteriz…

”Zafer kazananın barışı yitireceği bir varoluş savaşında en çok da ‘araftakilerin’ örselendiği, acı çektiği ve çığlığının karşılık bulmadığı bir süreçtir bu yaşadığımız.”

Rahmetli Ömer Lütfi Mete‘nin dizelerinde dile geldiği gibi

”Civan hazır

Divan hazır

Ferman hazır

Kurban hazır

uçurumun kenarındayım Hızır

Başım döner,beynim bulanır

..

Topuklarım boşluğun avucunda

..

Dikildim parmaklarımın ucunda

Bir gamzelik rüzgar yetecek

Ha itti beni ,ha itecek

Uçurumun kenarındayım Hızır

Ben fakir

En hakir

Bin taksir

Ateşten

Kalleşten

Mızrakla gürzden

Dabbetülarz’dan

Deccal’dan yedi düvelden

Korku nedir bilmeyen ben

nutkum tutuluyor,ürperiyorum

Saniyeler gözlerimde birer can

Her saniyede bir can veriyorum ”

Ülkenin  tek tek bin bir zorlukla elde ettiği kazanımlarının topluca iade edildiği ve edileceği bir ortama doğru sürüklenirken futboldan daha büyük ‘ayak oyunları’ oynanırken, futboldan bahsetmenin ne önemi kalır ki?

Bütün değer verdiklerinizin, değerlerinizin hercü merc olduğu, kuşatıldığı bir ortamda siz ne söylerseniz söyleyin bir anlamı ve önemi de olmayacaktır.

Böyle bir ortamda ‘tiyatroya dönen futbol’dan bahsetmek de idare-i maslahatçılık olur.

Ben de böyle  bir idare-i maslahatçı  değilim…

Fakat bütün bu olan bitene karşın Albert Camus‘un belirttiği gibi ‘‘İnsan, anlamsızlığına ve tüm baskılara karşın yaşamı yenmek zorundadır”

Başkalarının cenneti olan bizim cehennemimiz olsa bile biz de kendi cennetimizi inşa etmeyi bilmeli ve becermeliyiz…

NURULLAH ÖZTÜRK / ROTAHABER

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı