Yabancı Fonlar Yerel Marketlerin Peşine Düştü

Yabancı fonlar hazır giyimden sonra yerel gıda zincirlerini de takibe aldı. En az 4 zincirin birleşmesinden oluşacak yapıları almak isteyen dev fonlar yerellere “birleşin” diyor.

Bilançolarındaki genel gider oranı yüzde 14’ten yüzde 21’e çıkan gıda perakendecileri, ciro ve kârlılıkta zayıflarken, çözümü birleşerek yabancı fon ortaklığı yapmakta buldu. Aralarında dünyaca ünlü Mid Europa, Advent, Abraaj Capital gibi isimlerin yer aldığı Ortadoğu ve Avrupalı fonlar, yerel perakendecileri yakın markaja aldı. Ancak büyük operasyonlar için yatırım yapmak isteyen bu fonlar, yerellerin birleşmesini istiyor. En az 4 yerel zincirin birleşmesinden oluşacak yapılara ilgi gösteren fonlara, Türkiye’den perakendeci Aziz Zapsu’nun da içinde olduğu birçok danışmanlık firmasının aracılık ettiği iddia ediliyor.

Tek rekabet zor
Perakende danışmanı Nurullah Öztürk, global ekonominin bir sonucu olarak güçlü finansman yapısı olmayan zincirlerin birleşmekten başka şansı olmadığını söyledi. Öztürk, “Sektördeki yeni trend bu. Artık gıdada yabancı fonların satın alımlarını sık sık göreceğiz” diye konuştu. Digifiter’in patronu Ralf Arditti, sektörde kârlılığın azaldığını söyledi. Son dönemde konsolidasyonların arttığına dikkat çeken Arditti, “Makro Market Uyum’u, İsmar ise Reyon Marketleri’ni satın aldı. Sektör para kazanmıyor. Bilançolar zararda” diye konuştu.

Görüşmeler artıyor
Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre yabancı fonlar, birleşmek için bir araya gelen zincirlerle görüşmelerini artırdı. Son dönemde masadan anlaşmaya varılamadan kalkılan çok sayıda görüşme olduğu da belirtildi. Anlaşılamayan konuların başında yatırım tutarı ve yönetim yapısının geldiği ifade ediliyor. Yerel zincirler işlerini terk edip, yönetimi tamamen bağımsız bir yapıya devretmek istemiyor.

Perakende sektörü uzun süredir verimlilik hesapları yapıyor. Özellikle mahalle aralarında yeni açılan discount mağazalar, süpermarketlerin cirosundan pay almaya başlayınca, müşteri çekmek için kesenin ağzını açan zincirler genel giderlerin önüne geçmekte zorlanıyor. Artan kira ve personel maliyetleriyle birlikte operasyonların iyice kârsız olduğunu söyleyen perakende sektörü temsilcileri, “Artık herkes şirketini satıp sektörden çıkma niyetinde” yorumunu yaptı.

Ortaklık için uygun zaman
Biçen Gıda Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen, yabancı fonlara satış konusunda yerel zincirlerin birkaç yıldır çalışma yaptıklarını söyledi. Biçen, zincirlerin geçmişte altyapı konusunda problemleri olduğunu belirterek, “Fonlarla görüşmeye hazır değillerdi. Artık satın alınabilir pozisyona geldiler. Birçok alanda ölçülebilir yapıya kavuştular. Fonlar yerellere ‘birleşin’ diyor. Biz sektörde bu gelişmelere sıcak bakıyoruz” dedi.

Ortaklık için uygun zamanın geldiğini belirten Biçen, “Artık algılarımız yabancılarla yakın. Birkaç zincir bir araya gelerek hareket yaratır. Belli bir hacim yakalanır” diye konuştu.(Sabah Gazetesi)

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı