Umutlar Tükeniyor

Türkiye’nin futboldaki son on yılı her açıdan’’ ayıp ve kayıp yıllar’’ olarak hatırlanacaktır.
Bu zaman zarfında yaşananları hiç kimse anılarına bile almak istemeyecektir.
Hülagu’nun, Timur’un adamlarının her şeyi yakıp yıkarak fetret devrini başlattığı kimsenin karşı koymadan seyrettiği, hatta alkış tuttuğu özel bir döneme tekabül etmektedir.

Futbol sezonunun başlangıcından şu ana kadar oynanan her maçta çalınan düdüklerin arkasındaki nefes futbol baronlarının nefesi ve sesi oldu.
Ülke her türlü absürtlüğe alıştırıldığı gibi, hak hukuk gasplarına da alıştırıldı.
Her hafta oynanan maçlardan sonra canı yananların feveranları ve feryatları arşa değiyor ancak işten duyan ve dinleyen kim…

Bu hafta oynanan maçlarda da hakemler çaldığı ve çalmadığı düdüklerle haksızlık ve hırsızlığın mimarı oldular.

Türk futbolu yeniden yapılanacak olsa ilk akla gelmesi gereken iki isim;
Ertuğrul Sağlam ve Tolunay Kafkas ;’’ Bu ülkeye ve futboluna dair umudumuzu kaybettik. Bundan böyle ne Anadolu’dan şampiyon çıkar ne de Türk futbolu Edirne’den öteye geçer’’ diyerek acı gerçeği yüksek sesle ve hırsızların yüzüne karşı söylediler…

İşin en can yakıcı tarafıysa spordan siyasete, sanattan felsefeye kadar yediden yetmiş yediye, ülkenin en eğitimli kısmı aynı düşünce ve duygu içerisindeler.

En tehlikeli olan ;Ülkeye, insanına ve geleceğe dair umut her geçen gün azalıyor.
Yaşarken tanık olduklarımız , yaşadıklarımız ,insanların yaşama arzusunun temeli olan umudunu söküp atarken derdimizi ve olan biteni anlatma çabamız da işleri tıkırında olan zümreye  masal gibi geliyor ..

Üstat Sezai Karakoç’un veciz ifadesiyle
 ‘’Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak,
Halbuki biz sussak, tarih susmayacak, tarih sussa, hakikat susmayacak’’

Gözlerimizi gerçeklere kapayarak sadece kendimize gece yaparız.

Türk futbolu uçurumun kenarındadır, ya birileri elinden tutup kurtaracak ya da üflesen düşecektir.
Kifayetsiz, niteliksiz ve kimliksiz bunca karakterden sonra ya Hızır gelecek ,ülke ve futbolu huzur bulacak ya da kaos daha da büyüyecektir.

Kurtuluşun tek çaresi de, topyekün medyadaki asalakları da dahil olmak üzere mevcut yapının tasfiyesi sonra da işin ehil ve emin ellere teslim edilmesidir.
Başka ne bir çözüm ne de çıkış vardır.

BEŞİKTAŞIN LİDERİ: BİLİÇ
Hayatın her alanında sevdiğim insanlar : ‘ Kural ve kaideleri çiğnemeden, her şeye ve herkese rağmen başarıyı yakalayanlar, başkasına da kendisine de saygısı olanlardır’’
Futboldan örnek vermem gerekirse Şenol  Güneş ,Ertuğrul Sağlam,Hakan Şükür, Demba Ba ,Hamza Hamzaoğlu ve Biliç bunlardan bazılarıdır.

GQ dergisi aralık sayısında Biliç’i model olarak kullanırken Pınar Bekbölet’de kendisiyle güzel bir söyleşi yapmış. Beşiktaş’ın bu zor ve özel döneminde Beşiktaş taraftarının ısrarla takımın başında görmek istediği bu hümanist futbol filozofunun tahmin ettiğimiz birçok insancıl özelliğini de öğrenmiş olduk.
Biliç’i daha yakından tanımak için bazı satırbaşlarını sizlerle paylaşmak istedim.
‘’Bugün herkes mutsuz; sahip olamadıkları şeyler yüzünden değil, başkalarının sahip olduklarına sahip olamadıkları için’’

‘’Efsanelerden iyi bir teknik direktör olmaz. Futbolun mucize çocukları neyi nasıl yaptıklarını bilmez, futbolcularının neyi neden yapamadığını anlayamaz, bu nedenle iyi teknik direktörlerin hepsi futbolculuğunda orta seviyedeki yıldızlardır’’

‘’Otoriter bir tavırla bu neslin çocuklarına istediğinizi yaptıramazsınız, yeni nesil ancak bilgisine saygı duyduğu kişiden saygı gördüğünü hissederse onu lider olarak görür’’
Bu ve bunun gibi bir çok çarpıcı anekdotun içinde bir tanesi var ki oldukça çarpıcı ve sarsıcı; Biliç Elazığ maçının devre arasında konuşmayı takımın emektar malzemecisi Süreyya Soner’e yaptırıyor.
Hasılı; kimse kimseyi boşu boşuna sevmiyor ya da nefret etmiyor…

Biliç Beşiktaş tarihine Milne gibi derin izler bırakacak bir lider.

Takımın öne geçtiği maçlarda bile son dakikalarda yaşanan ıstırap nedeniyle sitem etsek de Biliç ‘adam gibi adam’’

Allah yolunu açık etsin…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı