Türkiye’de Futbol Konuşmanın Zorluğu

Türkiye’de yaşamanın akıl ve kalp sağlığına ciddi tahribatlar yaptığını herkes biliyor.

Bu zorluğun herkes açısından farklı nedenleri var. Önceleri bu zorluk sadece marjinal uçlarda mevcuttu, bugün merkezi de kuşatmış durumda…

Ülkenin derin ve kadim sorunlarına rağmen, yürütülen çaba ve tartışmalar muhatapların kendilerine bile çare olmaktan uzak.

Zaten karar mercilerinin çözüme yönelik ciddi bir hamlesi de irade beyanı da yok.

Oyalama ve oyalanma ile rant sağlama düzeni, hâkim düzen olarak tıkır tıkır işliyor…

Türkiye’nin medeniyet yarışında geri düştüğünden bu yana, uzak ara da olsa, düşe kalka öndekileri takip etmeye çalıştığını görüyoruz. Bu durum, öndekilerin daha önce yaşayıp arşive kaldırdıkları soru ve sorunlarla da daha geç yüzleşmemize sebep oluyor tabii ki.

Örneğin futbolu ele alalım; ilk yükseliş dönemlerinde futbol “diktatörlerin oyuncağı” olarak kitlelerin uyutulmasında afyon niyetine kullanılmış; Fado, Fiesta ve Futbol kısaca üç F, dönemin ruhuna uygun olarak iyi iş görmüş…

Türkiye, önden gidenleri gerilerden işine geldiği gibi takip eden bir ülke olarak, onların yaşadığı süreçleri şimdi yaşamaya devam ediyor.

Bu nedenle de Türkiye’de gerçek anlamda bir demokrasinin var olduğundan bahsedilemeyeceği gibi, gerçek bir futbol ve futbol ortamının varlığından bahsetmek de oldukça güçtür.

Türk futbol tarihinde kirlenmenin zirve yaptığı bir dönemde 3 Temmuz’u milat olarak görmek ve bilmek isterdik. Başaramadık, olmadı…

Kurulu düzenin temsilcilerinin “ŞER”de nasıl da bir ve beraber olduklarını hissediyor, biliyorduk bu vesile ile bir kez de gözlerimizle gördük, kulaklarımızla duyduk…

Bu süreç belki de önümüzdeki dönemlerde sanatçı ve yazarlara, trajikomik bir film, ya da kitap konusu olarak ilham verecektir.

Nasıl olmasın ki;

Süreç yaşanırken siyasi müdahalenin her türlüsüne tanık olduk, medya manipülasyonları ile baş dönmesi ve mide bulantısı yaşadık…

Yalanlar gerçek, gerçekler yalan oldu. Bazılarının uzmanlık alanı olan bir konuda kendilerini aşarak UEFA nezdinde de başarılı olduklarını gördük.

Finali de, kendi takımını batıran ve kaçacak yer arayanları ülke futbolunun başına taç diye giydirerek yaptık.

Şimdi bu soruyu bir kez daha önce kendime sonra da herkese soruyorum: Ekonomisi ve yönetenleri hâlâ kayıtdışı olan, şehit cenazelerinin normal, her hafta tüm takımların maçlara çıkarken siyah bant takması gelenekselleşen, medyada en çok söz hakkının şikeseverlerde olduğu, şike sözcüsü olarak her kanala serpiştirildiği, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünü hatırlatanlara bile kötü gözle bakıldığı, gücün adaletinin hâkim olduğu bir yerde demokrasiden de futboldan da söz edilebilir mi, edilirse de bunun ne kadarı sahaya yansır.

Neden Edirne’den ötesinde esamimiz okunmuyor. Ve neden çağdaş demokrasilerde olmayan şeyler hep bizde oluyor da, olanlar olmuyor…

Bu nedenle acilen futbolun normalleşmesi gerekiyor ki, toplum da normalleşsin.

 

Quaresma
Oynadığın, yaptığın ve yapmadıklarınla seni en çok eleştirenlerden biri de bendim. Sana yapılanları görünce de en çok savunan biri hâline dönüştüm.

Q7, birçok kişi benzer nedenlerle sana destek oldu, olmaya da devam ediyor; çık bize işin gerçeğini anlat, kim ne yapmak istiyor, sen ne yapmak istiyorsun…

Bu takımın başındakiler bilmese, fark etmese de, bu takımın sana çok ihtiyacı var. Senin de oynamaya ve takıma…

Haydi, kır zincirleri, en iyi yaptığın şeyi yap ve yine sevindir bizleri…

Belki heykelini dikemeyiz ama bu takımın ölümsüzler listesine adını kazıyabiliriz.

Haydi, bitsin bu hasretlik oğlum, gel hep beraber sevinelim…

Doğum günün kutlu olsun QUARESMA…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı