Türk Futbolunu Yönetenler

Türk futbolu tarihin en ağır sağlık sorunlarıyla karşı karşıya…

Öyle bir hastalığa duçar oldu ki, bağışıklık sistemi; şike, teşvik, bahis, şiddet, rüşvet, yolsuzluk ve buna ilaveten ırkçılık sorunları nedeniyle tam anlamıyla çöktü.

Hastalık bununla da sınırlı değil; iyi yönetilmeyen, hesap sormayan, şeffaflıktan mahrum, konvansiyonel, kurumsal düşünceden uzak, idare etme ve günü kurtarma yaklaşımlı yönetim anlayışı hem hastalıkların nedeni hem de sonucunu oluşturdu.

Bütün dünyada futbol artık profesyonel bir iş olarak ele alınıp, tüm altyapı ve üstyapısıyla bir bütün olarak kurumsallaşması hemen hemen tamamlandı.

Yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık bir finansal değer yaratan bir sektörün başka türlü yönetilmesi de mümkün değil.

Dünyada futbolda kritik başarı faktörlerinin temelini; etkin bir varlık, risk, finans, hedef odaklı performans yönetimi ile ciddi bir kontrol mekanizması ve ilişki yönetimi oluşturmaktadır.

Bunların tamamını kapsayan çok boyutlu modelin özünü de “kurumsal yönetim” oluşturmaktadır.

Avrupa’da bu yapıyı kuran ve durumunu sağlama alan kulüpler başarıyı da garanti altına aldılar aynı zamanda, önümüzde iyi ve kötü anlamda model olabilecek çok sayıda örnek var. Örneğin ülke olarak Almanya, İngiltere, kulüp olarak Dortmund, Barcelona, Arsenal vb…

Yeni anlayışta herkes standartlarını yükseltip, futbol “iş”ini ciddi bir iş olarak algılamakta, sportif üstünlüğün temelini; iktisadi, mali, finansal ve kurumsal yönetim altyapısının sağlamlığında görmektedir.

Dünyada bunlar yaşanırken Türkiye ne yaptı. ?

Yıllardan bu yana UEFA tarafından yapılan uyarılar dikkate alınmadı, yanlış bilgi ve beyanlarla Türkiye ve futbolunun itibarı yerle bir edildi.

Sonuçta uyarıların yerini “tehdit ve yaptırım sopası” aldı.

Türkiye’de futbol hâlâ “nüfuz yaratma ve genişletme” heveskârları ile şişkin egolarını başkalarını kullanarak teselli etmek isteyenlerce rehin edildi.

Peki, Türk futbolunu yönetenler kim?

En baştan başlayalım;

Sporla ilgisi beden eğitimi dersleri ile sınırlı kalmış, devlet imkânlarını kullanarak stat yaptırmanın bir ulufe değil, görev olduğunun farkında olmayan, esas ve esaslı işinin bataklıkta can çekişen futbolu sağlıklı bir yapıya kavuşturmak olduğunu bilmeyen biri…

TFF başkanını siz biliyorsunuz…

Pandora’nın kutusu açıldı …

Eski TFF yönetiminden bir figür çok dikkat çekici, eskilerden sadece onu hatırlarsak gelmişi de geleceği de anlatmış oluruz: Küfürbaz G.G.

Öyle ki, ömür boyu göremeyeceği varlık, statü vb. her şeyi eş durumundan elde etmiş, küfürbaz kimliği, karmaşık ilişkileri açığa çıkmış örnek bir figür. (Bkz. şike tape’leri.)
Ve futbol kulüpleri…

En önemli kulüplerden birinin yönetim merkezi Metris’tir.

Yine başka bir kulüp başkanı, yolsuzluk nedeniyle içeride..

Dünya kurumsallaşma sorununa odaklanmışken, Türkiye merdiven altı yöntemlerle büyüklük inşa etmek isteyenlerin kurbanı olmuştur.

Dün özgürlüğüne kavuşmuş ülkeler kategorisinde, genellikle onların da altında bir yerdir artık Türk futbolunun yeri.

Kendi ülke tv’leri dışında hiçbir ülkenin yayınlamadığı dünya derbileri yeter de artar bile…

Kim tarafından temsil edildiğiniz ve kimler eliyle yönetildiğiniz önemlidir.

Bir ülkede futbol; düzenbaz, yalancı ve ikiyüzlüler tarafından yönetiliyorsa, kategorik olarak statüsü de kendine benzer ülke kategorisi olmak durumundadır.

Herkes kendini aldatma hakkını kullanmakta özgürdür. Bizler bu hakkı sonuna kadar kullandık. Kapasitemizin üstüne bile çıktık…

Şimdi uyanma ve uyanık olma vaktidir…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı