Türk Futbolu Nereye Gidiyor

Bu soruya kısaca, “hiçbir yere gitmiyor, zaten hep böyleydi, son zamanda işi biraz abarttık o kadar” cevabını vereceklerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu biliyorum.

Hayır, arkadaşlar; bu sefer iş gerçekten şirazesinden çıktı. Sektörün neresine el atsanız elinizde kalıyor. Bütün bunların sonucunda ne mi oluyor?

Olan şudur; uluslararası arena ve rekabette esameniz okunmuyor. Edirne’den öteye geçemiyorsunuz, milli takımınız en basit, elini kolunu sallayarak çıkacağı grupta can çekişiyor. Avrupa ve dünya kupası gibi büyük organizasyonlarda Suriye, Nijerya gibi ülkelerin hakemleri bile düdük çalarken, sizin bir tek hakeminiz bile çağrılmıyor, kulüp takımlarınız üçüncü, dördüncü torbadan kura çekimine katılabiliyor. Birinci, ikinci turdan öteye adım atamıyor. İkili mücadelelerde yerde kalan hep bizim futbolcularımız oluyor.

İran’ın ihraç ettiği futbolcu sayısının yarısı kadar bile yurt dışına futbolcu gönderemiyorsunuz, hiçbir teknik adamımıza doğru düzgün, Avrupa takımından teklif gelmiyor, uluslararası maçlarda hiçbir spor yazarınıza mikrofon uzatılıp fikri sorulmuyor.

Bütün bunları başaramayınca, dönüp dolaşıp, dünyaya kapalı, kendi sanal dünyamızda fasit daireler çizerek, birbirimizi yiyip bitirmeye çalışıyoruz.

Çetin Altan’ın “Türk’ün Türk’e Türklük propagandası” durumu.

Türk futbolu bu dönemdeki kadar, mağdurlar yaratmadı. Bu mağdurları kim yarattı derseniz, başrolde bizzat Futbol Federasyonu ve kurullarını görüyorsunuz.

Diyet karşılığı koltuğa oturanlar, koltuğun süresini de uzatmak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadı ve kaçınmıyorlar.

Bu kez detaylarda bazı farklar var, dostlar düşman oldu, eski hısımlarla da menfaat ilişkisi geliştirildi.

Türkiye’de hep böyle olmadı mı?

Eğer haksızlığın hesabını sormaya kalkarsanız, hesap vermeyi, özür dilemeyi bırakın, adalet isteyenden, bu cesaretinin bedelini ödetmeye kalkmadılar mı?

Geçen sezonları unutsak bile, sezon başından bu yana olanları bir hatırlayın; önce Trabzonspor’un hakları gasp edildi. Sonra Beşiktaş’a sıra geldi. Peş peşe iki takıma da seri infazlar uygulandı.

Bu durum şampiyonluktan tam uzaklaşıldığından emin olunana kadar devam edecek gibi.

En son cumartesi günü Türk futbol tarihine kara bir not daha düşüldü.

Fakat o da ne bu durumu adeta sadece mağdur olanlar, yani yaşayanlar gördü. Canı yananlar feveran etti. Feryatları duyulmadı bile, can havliyle, sinirle söylenmiş birkaç söz kamuoyunun önüne konuldu. Haksızlıktan, gasptan çok az söz edildi. Bir iki cılız ses, hepsi bu.

Medya yorumcularını dinledim, okudum. Sanki herkes farklı bir maç seyretmişti. Hele maç yorumlarına baktığımızda hiçbir şey olmamıştı sanki. Ayık bir kafa ve uyanık bir gözle maçı seyreden herkesin bunları görmemesi mümkün değildi.

Görünen ve bilinenin görünmeyen ve bilinmeyen taraflarını bilemiyoruz, ancak tahmin edebiliyoruz.

Başka bir takımın mağduriyetinde yeri göğü inletenler, neden bu kadar kayıtsız ve duyarsızlar acaba…?

Şimdi maç öncesi yaşananları kısaca hatırlayalım. Önce tam Amerikan tipi bir propaganda faaliyeti. Operasyonu haklı çıkartacak kamuoyu oluşturmak.

Ustalıkla kotarılmış, biz demiştik, bak gördünüz mü durumları ve ince bir ayar.

Futboldan az çok anlayanların bile görebileceği gibi hakem, oyunun ince ayarlarını çok iyi yaptığını düşünüyordu ki, son dakikada çaldığı haksız düdük, adeta kendisini çarptı.

Ben artık hiçbir şeye şaşırmıyorum, Çünkü Ulusoy’un her dönem mutlaka kullanıp çöpe attığı, tetikçi ve işbirlikçileri hep vardı, yine var. Aradaki fark bu sefer işe dostlarından başladı.

Bu kafa ile daha çok finallere katılır, çok finaller oynarız, ama hayallerimizde…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı