Spor Yöneticilerine Sorular

Türk sporunun en temel meseleleri ile ilgili bazı sorular sormak istiyorum.

Şu tesbiti yaparak başlayalım. Türkiye ve Türk ekonomisi ile karşılaştırıldığında, Türk sporunun 2012 yılı ve öncesi için elle tutulur bir başarı öyküsünden söz edilemeyeceği gibi bol sıfırlı, zayıf bir karnemiz olduğu malumunuzdur.

Fakat bundan daha ötesine de sahibiz; bildiğiniz gibi ülkemizde şike diye bir gerçek vardı, hâlâ da var olmaya devam ediyor…

Bu gerçeğin pisliklerinin bir kısmı ortaya saçılmış kamuoyu günlerce bu konularla meşgul olmuştu. Bizler de bataklığın kurutulacağına inanır olmuştuk…

Ne oldu?

Türkiye’de şike bitti, şikeciler gitti mi?

Sporda “zekâ, ahlak ve çeviklik” ilkeleri iptal mi oldu? Kendi kulübünü iflas ettirip kaçan kişi ve kişiler Türk futbolunun tepesine nasıl ve niçin geldi?
Yine bu kişilerin keyfe keder yaptıkları harcamalarla ilgili nasıl bir yaptırım uygulandı?

Hiç kimsenin aday olmadığı 2020 UEFA Şampiyonası ülkemize verilmedi.

Şike gerçeğinin UEFA’daki dosyasının kapatılması için ciddi bir çaba ve hatırı sayılır bir finansal kaynak harcandığı çok konuşuldu.

Şike dosyasını kapatmak için mi 2020 Avrupa Şampiyonası’nı almak için mi daha çok çaba gösterdik? Tanıtım vb. harcamaları için küçük bir servet harcayarak tek aday olarak girdiğimiz bir organizasyonu alamamak nasıl bir duygu?

Şike gibi netameli bir konuda başarısını gösteren ekip neden daha kolay bir konuda tarihî bir başarısızlık yaşadı…

2012 Londra ile ilgili görüşlerimi yazmıştım. Tarihî bir kalabalık ile katıldığımız bir organizasyonda tarihin en büyük fiyaskosunu yaşadık. Eve döndüğümüzde başarısızlığın analizi yapılıp, strateji, plan ve program yapıldı mı?

Birçok spor branşında yeni seçimler yapıldı. Olimpiyat fiyaskosunda pay sahibi olan birçok kişi yerini korudu. Sporla yakından uzaktan alakası olmayan kişilerle kadro güçlendirildi! Burada amaç nedir?

Benden olsun diye düşünüldü ise, çoğunun sadece sizden gözüktüğünün farkında mısınız ve biliyor musunuz?

Türk futbolu 2014 Dünya Şampiyonası katılım hakkını mucizelere bıraktı. Başkalarının şampiyonlukta dahi dağıtmadığı primin maç primi olarak verilmesine ve yine de önlenemeyen düşüşe ne diyorsunuz?

Futbol’da dünya sıralamasında 40. sırada olmamız hiçbir şeyin doğru olmadığını göstermiyor mu?

Beşiktaş Stadı için engel çıkarmaya çalıştığınız doğru mu?

Konu inşaat yapmak olduğu zaman duyduğunuz heyecan öteden beri biliniyor. Yapılacak olan stat ve salonlar başarıyı garanti eder mi? Ayrıca çok önceden yapılması gereken çalışmaların gecikmeli olarak yapılması ne kadar başarı?

Ve en önemlisi de, millete ait olan bir kaynağı kullanarak milletin gözüne sokmaya çalışmak ne kadar doğru, bunları yapmak için oy istemediniz mi?

Siz ve ekibiniz, seçtiğiniz ve seçtirdiğiniz kişilerle ülke sporu ve futbolunun yolculuğunun ne taraf olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Son olarak da, her konuda açıklama yaptığınız hâlde bugüne kadar, şike konusundaki net tavrınızı öğrenebilmiş değiliz, şike ve akıbeti konusunda bilgi verebilir misiniz?

Soru da sorun da çok… O hâlde sormaya devam edeceğiz…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı