Perakendeyi kendi elimizle yabancıya teslim ettik

Dünyanın en eski ve köklü işi ticaret ve perakendedir. Konuyu ‘Dünyayı yöneten güç; ‘Ticaret ve Perakende’ isimli kitapta etraflıca anlatmaya çalışmıştım. Kitapta konunun uzmanlarının çoğunun dahi bilmediği; ticaret ve perakende tarihinin bu topraklarda başladığını da kaynaklarıyla izhar etmiştik. Bereketli topraklar sadece bu konuda değil, bir çok konuda bir çok alanın analığını yapmasına rağmen, ilerleyen zaman içersinde ilaç için bile bir tane dahi ‘Dünya Markası’ çıkartmayı başaramamıştır.

Kuruluşların işlerini iyi yapmaları yeterli değil. Sosyal sorumlulukların bilincinde olmak her geçen gün daha çok önem kazanıyor. İnsanlarını kendi ülkesinde doyurmayı başaramamış ülkelerin tamamı başaranların tüketim pazarı olmaktan öteye geçemezler.

Türkiye zamanında atması gereken adımları ve ileriye dönük hamleleri gerçekleştiremediği için yerli üretici ve müteşebbislerini boğazlayarak, pazarı elleriyle yabancılara teslim etmektedir.

Gerçeklerin manipüle edildiği ve insanlarının zihni algılarla oyalandığı hiçbir ülkenin Dünya ticareti ve perakendesinde yeri yurdu olmaz.

Türkiye’nin ekonomi siyaset ve ticaretinde derin, kalıcı hasarlar bırakacak bir kriz yaşanıyor. Krizin süresinin uzaması beraberinde şirket ölümlerini artıracaktır. Ne kadar gizlenmeye çalışılsa da gazetelerin ekonomi sayfaları şirketlerin ölüm ilanları ile dolu.

ALiBABA.COM WALMART’I GEÇTİ

Dünyada perakende sektöründeki trendler ve işletmecilik anlayışını özetlersek;
Gelişmiş ülkelerde konsolidasyonlar ve birleşmeler hala revaçta.
Küçük perakendecilere yaşam fırsatı veren satın alma birlikteliklerinin temeli Avrupa’da 1989 yılında atılmıştı, şu an AB’nin en büyük satın alma organizasyonu. Elektronik sektöründeki bayiler ve küçük satıcılar için euronics adı altında kurulan platform küçük şirketlere büyüklerle aynı şartlarda ürün temin etme fırsatı oluşturdu.

En önemli sermaye deneyimli insandır
Carrefour CEO’su Georges Plassat ‘’Batılı perakendeciler şunu bilmeli, artık emperyalizm sona erdi.’’ derken bunu sadece emperyalist devletler açısından değil şirketler açısından da söyledi. Emperyalist gücün kırılması ve ona karşı konulması , ülke insanının ve şirketlerinin bir ve beraber olması ile mümkün olan bir realitedir.

Günümüz dünyasında siyaset ve ticarette gerçek lider ve yönetici sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. Mevcutların yanına yenileri yetiştirilmeli, mevcutlardan da istifade edilmelidir. Ne devlette ne özel sektörde bürokrasi büyütülmemelidir. Ülke ve şirket mensuplarına inisiyatif almalarını sağlayacak eğitim verilmeli ve ortam sağlanmalıdır. Yetenekli kişileri çekmeyi ve elde tutmayı başarmak her şirketin önceliği olmalıdır. Her zaman ve özellikle de kriz zamanlarında en önemli sermaye bilgi ve deneyimli insandır.

Geleceği e-ticaret belirleyecek
Geleceği enerji, mobil teknolojiler ve lojistik şekillendirecektir. Dijital teknoloji sayesinde home office çalışan sayısı da internetten alışveriş yapanların oranı da artacaktır. Perakende dünyası amazon alibaba gibi e- ticaret organizasyonlarını iyi izlemelidir.

Dünyanın en büyük perakende devi Wal-Mart’ın 482 milyar dolarlık cirosuna karşılık 489 milyar dolar ciro yapan Alibaba com, artık dünyanın en büyük perakendecisi konumunda. Geleneksel perakendeciler perakendeyi e-ticaret ile harmanlamak zorunda. Müşteri her zamankinden çok daha önemli. Müşteri sadakatinin yerini müşteri menfaati almıştır.

Dünyada kullanılan akıllı telefonlardan yarısından fazlasını 25 yaş kuşağı kullanıyor. Bu kuşağın en belirgin özelliği; sabırsız, ilgi düzeyi düşük, dayanıksız,başkalarıyla yüz yüze iletişim kurmak için çabaları yok, eğlenceye düşkün, çalışmaya küskün, ve nihilist.

Perakendenin geleceğinde, mobil teknolojiler ile haşır neşir, kendileri için özgün bulduklarını tüketmek isteyen genç kuşak söz sahibi olacaktır.

10 tüketiciden 8’i herhangi bir şey satın almadan önce internette araştırma yapıyor ve yüzde 30’dan fazlası internetten alışveriş yapıyor. Gelecekte çok kanallı alışveriş modelleri daha çok revaçta olacaktır. Devletin kayıt dışı ile mücadelede bir model ve önlem olarak düşündüğü organize perakende bizatihi kayıt dışının merkez üssü olabilir.

İflas eden her perakendeci ve dağıtım şirketinin piyasaya ortalama 150 milyon borç bırakarak göç etmesi tehlikenin boyutunu anlamak açısından yeter olacaktır sanırım.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı