Pazarlama Faaliyetleri

Kısa süre sonra Futbol Federasyonu’nda dananın kuyruğu kopacak. Norveç maçının sonucu uzatmaların süresini belirleyecek sadece.

Bu ülkede Futbol Federasyonu seçimleri, seçilenlerin seçilme biçimleri, ülke futbolunun neden gelişemediğinin, hem sebebi hem de sonucunu anlama açısından tam bir örnek olay incelemesi olabilir.

Futbol Federasyonu için işaret bekleyenler olduğu gibi, etkili ve yetkili tanıdıklarını arkasına alarak ya da öyle olduğunu düşünen bazı resimler, medyanın gizli reklâm usulü ile gündeme sürüldü. Takip edebildiğim kadarıyla önce iki gazete bir bilen edası ile Türk futbolu ve çözüm yolları konusunda görüşüne başvurmuşlardı.

Bu yeterli olmadı ki, Pazar günü bir gazetenin genel yayın yönetmeni, hadisene ne duruyorsun, çık ortaya ve kurtar Türk futbolunu diye meydana davet ediyordu.

Bu durumu neye yormalıyız diye, birbirimize sorduk. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, piyasaya sunduğunuz ve çok iyi kampanyasını reklâmını yaptığınız şey; kalite, nitelik, nicelik olarak, istenen ve beklenen performanslara sahip değilse, sahibini, reklamcısını, kampanyayı yürüteni hasılı bu işe iştirak eden herkesin cebinden olmasa bile prestijinden alır götürür. Kısaca sıkıntıya sokar.

Konu kamuyu ilgilendiriyorsa, Milli takım ve ülke futbolu gibi, herkesin sevinç ve hüzün kaynağı bir alan ise, bir değil bin düşünmek gerekir.

Ancak böyle olmuyor, devir alışveriş devri. Marketingi yapan da yapılan da bu işten karlı çıkıyorsa ki, öyle gözüküyor, “alan memnun veren memnun kime ne” durumu ortaya çıkıyor. Örneğin, bu arkadaşlardan birine daha önemli bir görev sözü veya diğerine yerini koruma garantisi verilmiş olabilir mi?

Daha açık konuşalım; siyasetin olduğu gibi sporun da Kubilay’ları var. Daha yeteneklilerini görmek için spora bakmanız yeterli. Spor alanının fırdöndülerine bakınca, aynı yeteneklerini siyasette de sergilediklerini görebilirsiniz.

Siyasette deneyimli bir dostum, ’25 yıldır siyasetin içindeyim. Ancak yeni milletvekili oldum. Daha derinliklerine inince gördüm ki, mesleği politika olanlar var, onlar için parti ve görüş önemli değil, onlar her zaman iktidarda’ demişti …

Maalesef bu dönemde de revaçta olanlar onlar oldu. Etrafımız her zaman iktidarda olanlarla doldu.

Sözlerimi amcamın yıllar önce kulağıma küpe ettiği bir sözle bağlayayım. “Kim ki bir konuyu diline dolayıp, her söze onunla başlıyorsa, mutlaka onu kalkan olarak kullanıp, arkasında çeşitli dolaplar çeviriyordur.’

Sizi tam duyamadım ama, ‘ehliyet ve emniyet’ mi demiştiniz?..

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı