Oyun içinde ‘oyun’ var

Türkiye 12 Eylül’e giden süreçte yaşanan ayrışmadan daha büyük bir kırılma yaşıyor.

Sağ- sol, Sünni- Alevi, Kürt- Türk gibi dominant kavramlar üzerinden yapılan toplumsal ayrışmada bu defa rol futbolun…

Toplum mühendisleri Türkiye’yi bu defa da futbol üzerinden kuşatmaya ve kilitlemeye çalışıyor.

Çünkü, her ne kadar gördüğü ilgi ve alakanın yüzde biri kadar bile global başarısı olmasa da bu ülkede futbol çok seviliyor.

Mühendisler bu sevgi üzerinden ‘fitne, fesat, ayrışma ve bölünme’ çalışmalarını yürütürken, bazı yetkili ve etkili kişiler de bilerek ya da bilmeyerek bu oyuna destek sağlıyor.
ÖNEMLİ BİR AYRINTI

Yıllar önce iş gezisi için İran’a gitmiştik. Ziyaretimizin ikinci günü İran’ın BAE ile maçı vardı. Büyükelçilik yetkilileri bizi arayarak “Bugün maç var otelinize erken dönün” diye uyardı.

Ben de “Zaten İran BAE’yi yener, neden olay çıksın ki” dedim.

Büyükelçilik yetkilisi de “Burada toplumun biraraya geldiği her olay bir kalkışma provasıdır, dikkatli olun” dedi.

Maçı İran 3-1 kazandı. Maçtan sonra tüm Tahran sokakları bir anda savaş alanına döndü. Polis ve muhafızlar olayları yatıştırmak için neredeyse sıkıyönetim ilan etti. İran’da maçların çoğu seyircisiz tribünlere oynanmakta, o gün bugündür de yeni bir başarı da yıldız da yetişmemektedir.

Oyun şimdi de Türkiye’de sahnede…

Futbol dünyası adaletsizliğin, hak ve hukukun en çok gasp edildiği alanlardan biri. Maalesef en büyük mağduru da Beşiktaş.

Bu durum toplum mühendislerinin işini kolaylaştırmaktadır.
OLİMPİYAT’TA NELER OLDU?

Uzun uzun konuşup yazmaya gerek yok;

Size, Mutlu Çelik, Cem Papila zincirine eklen son halka Fırat Aydınus dersem, tv ve gazete köşelerinde vicdanı ve kalemi rehin ya da satılık manipülasyonculara rağmen gerçeği ıskalamamış olursunuz.

Evet, bir provokasyon vardı!

Ben de siz de gördünüz.

Bazıları görmezden geldi, bazıları zaten bakarkör, göremezdi…

Olanlara Fernandes bile isyan etti. Seyirciyi de futbolcuyu da provoke eden sahanın düdüğü F. Aydınus’tu.

Sahaya girenlerin dışarıda bir azmettiricisi varsa ki, şüphesiz var , içerideki azmettirici de hakem ve ona o görevi verenlerdi.

Olaylara çözüm arayanlara ilk ve tek önerim; ‘adaleti sağlayınız’ böylece sorunun yüzde yetmiş beşini çözmüş olursunuz.
Marcus Merck maç içinde hakemin yaptığı sekiz büyük yanlışın(!) yedisinin Beşiktaş aleyhine olduğunun altını çizdi. Futbol oynayanların diğerlerine göre hemen fark ettiği ince bir işçilik vardı sahada.

Beşiktaş ne zaman doğru düzgün yol yürümeye başlasa, düzenin egemenleri ve temsilcileri tarafından yollarına mayın döşeniyor.

Beşiktaş’ı Olimpiyat’ta rakipleri değil, hakem durdurabilirdi. Öyle de oldu…
BEŞİKTAŞ SİYASET ÜSTÜDÜR

Tüm futbol takımlarında olduğu gibi Beşiktaş’ta da her gelir grubu ve görüşten insan var.

Hiçbir takım herhangi bir siyasi grubun tekelinde olamaz, olmamalıdır.

Bazı marjinal grupların kendi heva ve heveslerini yerine getirmek için Beşiktaş’ı kalkan olarak kullanmalarına aklıselim sahibi Beşiktaşlılar engel olmalıdır. Futbol sahaları miting alanı değildir.

Beşiktaş bir çarşıdan, şehirden ülkeden ibaret değildir. Beşiktaş bir dünyadır ve o dünyada herkese yer vardır.

Beşiktaş’ın arkasına saklanarak etrafa çemkiren korkaklar ne Beşiktaş’ın ne de kendilerinin dostudur.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı