Olimpiyatlar Üzerinden Muhasebe Yapmak

Türkiye son dönemde çok önemli bir kırılma ve ayrışma yaşıyor.

Sevinçte ve hüzünde kenetlenmesi ile dünyaya örnek olan bir toplum bugünlerde havadan sudan, çoğu da gerçeklikten uzak bahanelerle düşmanlık büyütüyor.

Karar vericiler, çözüm bulma makamındakiler farkına varmakta geç kalır ya da hiçbir şey yokmuş gibi seyre dalarsa bilinen şu ki; Türkiye çığırından çıkmak üzere…

Yaşanan her olaydan sen- ben kavgası çıkartmakta üstümüze kimse yok.

Son münakaşa konusu Olimpiyatlar oldu.

Ülke insanı her geçen gün gerçekle arasına duvar örüyor. Sanal dünyasında yaşadıklarını başkalarının sanal dünyasına transfer ederek ‘yalandan gerçek’ üretmeye çalışıyor.

Son günlerde Olimpiyatlar’ı kaybetmememizin nedenleri üzerine medyada yazı yazmayan kimse kalmadı.

Tüm söylemlerde kaybetme nedenlerinin ortak noktası olarak; Gezi, Suriye, iktidar, İslamofobi, şike, doping, ulaşım, vb. konular ön plana çıktı

Bu konuda yetkilendirilen kişilere sorsaydınız eminim ki onlar da suçu başkalarına yıkacaklardır.

Bu konuda herkes eteğindeki taşları döktüğüne göre konuşulmayan şu konulara da bir göz atsak nasıl olur acaba…

Komite oylama öncesi ‘kazanmak’, sonrasında ‘kaybetmek’ üzerine bir think-thank yaptı mı, konu ile ilgili bir SWOT çalışması var mı ? Hangi sonuçlara ulaştı ve bundan sonrası için nasıl bir yol haritası öneriliyor?

Örneğin doping konusundaki sıfır toleransın altı çizilirken şike konusunda neden tek bir kelam edilmedi. Hâlbuki komite şike ve dopingi aynı kategori içerisinde ele alıyor. Nitekim Japon heyet başkanı daha konuşmasının başında “Benim ülkemin tarihinde doping ve şike olayı olmamıştır” diyerek konuya dikkat çekmekle kalmadı, rakibinin kim olduğunun analizini de iyi çalışmış olduğunu göstermiş oldu.

Herkes birilerini memnun etme sevdasına dalıp asıl yapması gerekeni ıskalayınca bugün Olimpiyat’ta yarın UEFA veya başka bir yerde alacağımız netice aynı olacaktır.
OLİMPİYAT NOTLARI

Oylamadan kısa süre önce IOC, 14 kriter üzerinden yapılan ara değerlendirme notlarını yayınladı.

Değerlendirme notlarının sonuçlarının ortalamasına göre sıralama; Tokyo 7,5, İstanbul 7, Madrid 6,5 puan olarak gözüküyordu.
IOC’NİN 14 DEĞERLENDİRME KRİTERİ

“Oyunların genel konsepti ve tesisler, olimpiyat köyü, uluslararası yayın ve ana basın merkezi, spor tecrübesi, çevre ve meteoroloji, konaklama, ulaşım, tıbbi hizmetler ve doping kontrolü, emniyet ve güvenlik, telekomünikasyon, enerji, yasal düzenleme, gümrük ve vize işlemi, hükümet ve halk desteği, finans ve pazarlama.”

Bu kriterlerin 10 tanesinde Tokyo en yüksek notlara sahip olurken İstanbul sadece “yasal düzenleme, gümrük, vize işlemi ile hükümet ve halk desteği” kriterlerinde yüksek not almış durumdaydı.

İstanbul 10 kriterde düşük not alırken Tokyo sadece “enerji, hükümet ve halk desteği” noktasında ortalamanın altında.

İşin en can alıcı noktası; bu değerlendirme ‘Gezi’den önce yapılmış.

Bu nedenle bu ve buna benzer konularda negatif ve pozitif düşünce beyan edenlerin tamamına yakınını propaganda faaliyeti olarak okuyabilirsiniz

Türkiye’de çok okunmanın ve konuşulmanın yolu bu ama bu yol doğru ve dürüstlüğün yolu değil.

Olimpiyat ruhu ölmüş bir toplumun negatif enerjisinin başkalarını da etkilememesi mümkün mü?
Kaybetmenin ve kazanmanın sebep- sonuç ilişkilerini doğru ve derinlikli analiz etmezseniz; hep kaybedeceksiniz… hep birlikte kaybetmeye devam edeceğiz…

Bu arada beş adayı geride bırakarak IOC’nin yeni başkanı seçilen Alman Thomas Bach’ın seçim sloganı “Farklılıkları Birleştirmek”…

Thomas Bach’a seçim kazandıran sloganın bugünlerde Türkiye’ye de iyi geleceğini düşünüyorum…

 

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı