Olimpiyat Köyü’nün Turistleri

1896’da Yunanistan’da ilk olimpiyat ateşinin yakıldığından bugüne tam 116 yıl olmuş.

Kimler geldi, kimler geçti, nice efsane sporculara tanık oldu bu dünya…

Merak edip ilk olimpiyatlardan bugüne hangi ülkeler nasıl bir başarı elde etmiş diye incelediğimizde çok fazla bir sürprizle karşılaşmıyoruz aslında.

Listenin ilk altı sırasında ABD toplam 2.188 madalya ile ilk sırada yer alırken SSCB/ RUSYA 1.010, D./ B. ALMANYA 897 madalya toplarken onları 668 madalya ile İNGİLTERE, 596 madalya ile FRANSA ve 494 madalya ile de İTALYA takip ediyor.

Bu sıralama şimdilik bizi şaşırtmıyor; çünkü ekonomisi, siyaseti, bilimi ve sanatı güçlü olan ülkeler sıralandığında da benzer bir sıralama karşılar bizi.

Olimpiyat tarihi içerisinde TÜRKİYE de toplam 74 madalya ile kendisine yakışan yerde yerini almış durumda !…

2008 Çin Olimpiyatları dâhil tablo bu…
2012 Londra Olimpiyatları

Son PEKİN Olimpiyatları ve LONDRA Olimpiyatlarında başarı tablosu değişmeye devam ediyor. Devam edecek de…

Dün itibarıyla madalya durumuna baktığımızda ÇİN 18 altın toplam 34 madalya ile ilk sırada, ABD 18 altın toplam 37 ile ikinci, G. KORE 7 altın toplam 14 madalya ile üçüncü, arkasından da 16 madalya ile FRANSA ve 15 madalya ile ev sahibi İNGİLTERE geliyor.

TÜRKİYE ise oyunlarda şu âna kadar kelimenin tam anlamıyla “SEFALET” ve “ÇÖKÜŞ” yaşıyor…

Siyasi ve sportif yetkililerin “tarihin en kalabalık sporcu kafilesi ile katıldığımız olimpiyatlar” diye övünç duyduğu Londra’da bugüne kadar tablo bu.

Ben bu yazıyı yazarken Eşref APAK isimli sporcu da sürekli faullü atışlarla yarışmalara veda ediyordu.

2020 Olimpiyatlarını düzenlemeye adaylık başvurusu yapan bir ülke için bu sonuç normal mi?

Bunun sorumlusu kim, kimler? , Bu yüz kızartıcı tabloyu hazırlayanlardan bunun hesabı sorulacak mı?

Hadi kimse hesap sormuyor diyelim; varoluş amacı sorgulamak, sormak ve bilgilendirmek olan MEDYA da mı bu konuyu susarak geçiştirecek….

Bu tabloda en büyük çelişki şu noktada aslında; dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğu düşünülen Türkiye’nin gelişmişlik düzeyinin maalesef bu tabloyu yansıtmadığı gerçeği…

Çünkü kendinden önde yer alan tüm ülkelerde tüm alanlarda ekonomik düzey ile paralellik varken sanırım bu konuda tek istisna Türkiye…

Avrupa’nın 6. büyük futbol ekonomisinin takımları da uluslararası turnuvalara daha ilk turdan veda etmiyor mu?

Özetle; çok konuşan, hiçbir şey söylemeyen, gemiyi lafla yürütmeye çalışan bir spor yönetimimiz ve LONDRA 2012’de Olimpiyat Köyü’nde tatil yapan 114 sporcumuz var ama maalesef henüz madalyamız yok.

Bunu cesaretle sorgulayacak bir medyamız da…