Olimpiyat Köyü’nün Turistleri

1896’da Yunanistan’da ilk olimpiyat ateşinin yakıldığından bugüne tam 116 yıl olmuş.

Kimler geldi, kimler geçti, nice efsane sporculara tanık oldu bu dünya…

Merak edip ilk olimpiyatlardan bugüne hangi ülkeler nasıl bir başarı elde etmiş diye incelediğimizde çok fazla bir sürprizle karşılaşmıyoruz aslında.

Listenin ilk altı sırasında ABD toplam 2.188 madalya ile ilk sırada yer alırken SSCB/ RUSYA 1.010, D./ B. ALMANYA 897 madalya toplarken onları 668 madalya ile İNGİLTERE, 596 madalya ile FRANSA ve 494 madalya ile de İTALYA takip ediyor.

Bu sıralama şimdilik bizi şaşırtmıyor; çünkü ekonomisi, siyaseti, bilimi ve sanatı güçlü olan ülkeler sıralandığında da benzer bir sıralama karşılar bizi.

Olimpiyat tarihi içerisinde TÜRKİYE de toplam 74 madalya ile kendisine yakışan yerde yerini almış durumda !…

2008 Çin Olimpiyatları dâhil tablo bu…
2012 Londra Olimpiyatları

Son PEKİN Olimpiyatları ve LONDRA Olimpiyatlarında başarı tablosu değişmeye devam ediyor. Devam edecek de…

Dün itibarıyla madalya durumuna baktığımızda ÇİN 18 altın toplam 34 madalya ile ilk sırada, ABD 18 altın toplam 37 ile ikinci, G. KORE 7 altın toplam 14 madalya ile üçüncü, arkasından da 16 madalya ile FRANSA ve 15 madalya ile ev sahibi İNGİLTERE geliyor.

TÜRKİYE ise oyunlarda şu âna kadar kelimenin tam anlamıyla “SEFALET” ve “ÇÖKÜŞ” yaşıyor…

Siyasi ve sportif yetkililerin “tarihin en kalabalık sporcu kafilesi ile katıldığımız olimpiyatlar” diye övünç duyduğu Londra’da bugüne kadar tablo bu.

Ben bu yazıyı yazarken Eşref APAK isimli sporcu da sürekli faullü atışlarla yarışmalara veda ediyordu.

2020 Olimpiyatlarını düzenlemeye adaylık başvurusu yapan bir ülke için bu sonuç normal mi?

Bunun sorumlusu kim, kimler? , Bu yüz kızartıcı tabloyu hazırlayanlardan bunun hesabı sorulacak mı?

Hadi kimse hesap sormuyor diyelim; varoluş amacı sorgulamak, sormak ve bilgilendirmek olan MEDYA da mı bu konuyu susarak geçiştirecek….

Bu tabloda en büyük çelişki şu noktada aslında; dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğu düşünülen Türkiye’nin gelişmişlik düzeyinin maalesef bu tabloyu yansıtmadığı gerçeği…

Çünkü kendinden önde yer alan tüm ülkelerde tüm alanlarda ekonomik düzey ile paralellik varken sanırım bu konuda tek istisna Türkiye…

Avrupa’nın 6. büyük futbol ekonomisinin takımları da uluslararası turnuvalara daha ilk turdan veda etmiyor mu?

Özetle; çok konuşan, hiçbir şey söylemeyen, gemiyi lafla yürütmeye çalışan bir spor yönetimimiz ve LONDRA 2012’de Olimpiyat Köyü’nde tatil yapan 114 sporcumuz var ama maalesef henüz madalyamız yok.

Bunu cesaretle sorgulayacak bir medyamız da…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı