Obama’dan Walmart’a İsrail’den önce Türkiye’ye girin tavsiyesi

Perakende duayeni Nurullah Öztürk, Walmart’ın 2015 yılına kadar Türkiye’de olacağını belirtti. Öztürk “Görüştüğüm ABD’li bir fon yöneticisi Obama’nın Walmart’a İsrail’den önce Türkiye’ye gir tavsiyesinde bulunduğunu söyledi” dedi.

Kaan Zenginli

Metro, Carrefour, Yimpaş ve Kiler gibi perakendenin dev zincirlerinde üst düzey yöneticilik yapan Nurullah Öztürk, sektörde yaşadığı tecrübelerini ‘Ticaret ve Perakende’ isimli kitabında topladı. Perakende dünyasının duayeni olarak bilinen Öztürk, dünya perakende devi Walmart’ın uzun yıllardır Türkiye’de fizibilite çalışmaları yaptığını ve 2015 yılına kadar Türkiye pazarına gireceğini söyledi. Öztürk, ABD’li dev bir fon ile Türkiye pazarı hakkında görüşürken, fonun üst düzey yöneticilerinden biriyle Walmart’ın Türkiye pazarına girme hazırlığında olduğunu konuştuklarını belirterek “Görüştüğüm kişi, Walmart’ın ABD Başkanı Barrack Obama’dan talimat aldığını söyledi. Obama Walmart yönetimine ‘İsrail ve Müslüman bir ülke olan Türkiye pazarına girmenizi tavsiye ediyorum. Ancak önceliğiniz Türkiye olsun. Müslüman bir ülkeye İsrail’den önce girmek daha mantıklı. Hem Ortadoğu’nun sempatisini kazanır hem de olası tepkilerin önüne geçmiş olursunuz’ demiş. Birkaç yıl içinde Walmart’ı Türkiye pazarında göreceğiz” diye konuştu.

Migros, Sabancı için uygun

Türkiye’de hizmet veren perakendecilerin yaşanan yoğun rekabetten büyük zorluk çektiklerini ve güçlü olanın ayakta kalacağını söyleyen Öztürk, birkaç dünya markasının yıl sonuna kadar Türkiye’den ayrılabileceğini söyledi. Migros’un satılacağı söylentileri ile ilgili olarak ise Öztürk “Migros’un cirosu kadar borcu var. Sabancı’nın ilgilendiği söyleniyor, evet doğru ancak Sabancı Migros’u elinde Akbank gibi nakit akışı olan bir şirketi olduğu için almak istiyor. Akbank ve Migros yan yana geldiğinde nakit para demek. Bu açıdan Sabancı için mantıklı bir satın alma olabilir ancak başka şirketler için aynı durum geçerli değil” dedi.

Öztürk kitabında, Türkiye’den çıkma niyetini belli eden Fransız devi Carrefour ile ilgili de ilginç anekdotlara yer verdi.

Helikopterle İstanbul turu

Markanın Türkiye’ye girme kararını 1993 yılında aldığını belirten Öztürk “Bu kararını 10 yılda gerçekleştirdi. Türkiye önemli bir ülkeydi, hatta helikopter ile defalarca İstanbul üzerinde Carrefour yetkilileri tur attı. Hatta Türkiye’ye girmeden önce Vehbi Koç, Rahmi Koç, Üzeyir Garih gibi isimlerden fikir alındı” dedi.

Merkel, Real’in satılmasını istemedi

Türk perakende sektörünün yabancı yatırımcıların iştahını kabarttığını ancak bir o kadar da rekabetin yoğun yaşandığı bir pazar olduğunu belirten Öztürk, şöyle devam etti: “Global şirketlerin her zaman iştahını kabartmıştır Türkiye. Çok stratejik bir noktada. Hatta Alman Real’i almak için girişimde bulunan Walmart’ı Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye pazarı sebebiyle reddetti. Sonra Real Türkiye’deki şubeleri hariç Fransız ‘Auchan’a satıldı. Buradan bunu daha iyi anlayabiliriz.”

Perakendenin dünden bugüne tarihini yazdı

Öztürk kitabında dünya perakende sektörünün bugüne kadar geçirdiği tarihsel sürece değiniyor.  Kitapta Osmanlı döneminden bugüne Türk perakendeciliğinin gelişimini işleyen Öztürk, ayrıca yaşadığı tecrübeleri ve Türkiye pazarına giren dünya devlerinin hikayelerini anlatıyor.

İŞ DÜNYASINDAN ÖVGÜ

– TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

Öztürk bu eserinde global, ulusal ve yerel zincirlerle bütünleşmiş deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak herkese kaynak ve kılavuzluk edecek bir manifesto yazmış adeta. Alanında önemli bir boşluğu doldururken, ilgili ilgisiz herkes için de önemli bir temel eser.

– TPF Başkanı Selamet Aygün

Arkasında ciddi bir emek ve derinlik var. Bu coğrafyada, perakende ve ticaretle ilgilenen herkese olağanüstü bir çıkış noktası, tartışma platformu oluşturacağından şüphem yok.(Star)

 

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı