Muhteşem Bir Geceden Notlar

Beşiktaş ile Liverpool arasında oynanan her maç futbol tarihi kitabında özel ve çerçevelenmiş olarak yer almaktadır.

İnfantino Beşiktaş’ın Seri başı olduğu kura çekiminde kupanın en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen Liverpool’u açıkladığında Beşiktaşlıların bir kısmı yine mi diye hayıflanırken bir kısmı da ‘fırsat bu fırsat’ diye düşünüyordu.

İlk maça böyle bir atmosferde gittik.
Başlama düdüğü ile birlikte Beşiktaş sahada kora kor mücadele ederken Anfield Road tribünlerinde    ‘You’ll never walk alone’ şarkısını söyleyen Beşiktaş taraftarı oluyordu.

Zincirin en zayıf halkası Motta son dakikalarda kopsa da bu kopuşun tamiri mümkündü.
Oyunun ikinci perdesinin senaryosunu istediğimiz gibi yazabileceğimize olan inanç ve umutla John Lennon havalimanından semaya kanatlanıyorduk.

İsmine hakaret anlamı taşıyan futbol çilehanesinin kapılarının açılmasıyla birlikte ‘takım da bizim kadar inanırsa bu iş tamamdır’’ diyen taraftarlar oluşturdukları ambians atmosferiyle ‘ödeşme zamanı olduğunu, ‘UEFA ‘da;  Avrupa Kupası maçları içinde altmış beş bin biletli seyircili bu atmosferin bir rekor olduğunu Dünyaya ilan ediyordu.

Oyunun yönetmeni perdeyi açar açmaz iki takımın da oyun planını anlamak zor olmadı. İlk yarı misafirin istediği şekilde bitse de, ikinci yarı başladığında Kartal rakibine tamamen hegemonyasını kabul ettirmeye kendi çalıp kendi oynamaya başladı. Öyleki uzatmalarla birlikte tam 75 dakika tek kale bir maç izledik.

Performansları merak edilenlerin en başında yer alan Necip,Opare,Serdar ve Atiba UEFA Avrupa Liginde haftanın karmasına girecek bir performansla göz kamaştırınca Kartal İşi uzatsa da penaltılarda tam isabet sağlayarak Liverpool ile tarihi hesabı kapatırken bir tarih daha yazıyordu.
Son dönemde iyiden iyiye ısınan ve gerilen siyasi ve ekonomik atmosfere temiz bir nefes olan Beşiktaş her konuda ayrışan toplumun da birleştirici gücü oldu.

En büyük meziyetimiz olan beraber üzülüp beraber sevinmek bir daha geri dönmemek üzere ülke sınırlarını terk etmeye hazırlanırken o’nu geri çağıran Beşiktaş’a müteşekkiriz.
Güçlü rakipleri  saf dışı bırakarak rotasında ilerleyen Beşiktaş , Club Brugge ile eşleşince kahir ekseriyet turu geçmiş gibi havaya girse de hakikat olan Beşiktaş’ın final yolundaki bu engeli aşmanın sanıldığı gibi kolay olmadığıdır.
Aman dikkat egonuza mağlup olmayın ki, bizi bu rüyadan uyandıran kabus değil final olsun.

ÖNEMLİ AYRINTILAR

İngiltere’deki maçı iki takım taraftarının yan yana olaysız ,birlikte izlemesi. Bu nedenle Beşiktaş taraftarının sık sık bize İngiltere’de çok iyi davrandılar sakın taşkınlık yapmayın diye sosyal medyada birbirlerini uyarması.

Rövanşta en iyi performansı kendilerinden en çok endişe duyulan oyuncuların göstermesi.
Sosa’nın iki maçta da ortadan kaybolması.
İlk maçta taraftarın yüreğini ağzına getiren İbe, Balotelli ,Sturidge’in Beşiktaş’ın oyun planında sahadan silinmesi.

Dört bir yanı yemyeşil ve çim saha dolu olan Liverpool’a karşın her yanı beton yığını olan İstanbul’da bırakın futbol oynamayı yürüyüş yapmak için bile çim alan olmaması.
Türkiye’nin futbol endüstrisi hatta bir endüstri ülkesi olmadığı gerçeğinin yurt dışından daha net gözlenmesi.

Türkiye’de temposuz, ağır aksak, yüksek pas hataları ile oynanan oyunu TV başından az buçuk yorumlamak mümkünken, Avrupa’da topsuz oyunun ve stratejinin sahada etkin olması nedeniyle bunun mümkün olmadığı.
Beşiktaş’ın başarısının rakiplerinde yüksek bir kıskançlık krizine yol açtığı. Liverpool takımı ve taraftarının İnönü’deki maçtan sonra bir kez daha unutulmaz bir gece yaşadığı. Beşiktaş’ın Türkiye’nin en çok seyahat eden ve maç yapan takımı olduğu, elenmesi durumunda ön eleme oynayacağı için muhtemelen Türk takımlarının şampiyonlar ligini seyirci olarak izleyeceği ..

Sonuca direkt etki eden detaylar olduğunu unutmamak lazım…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı