London 2012: 5 Yıldızlı Fiyasko

Londra Olimpiyatları başlamadan kısa süre önce 2020 Olimpiyatları’nın en güçlü aday ülkesi olduğumuz duyuruldu.

Ekonomik kriz ortamında Tokyo dışında ciddi bir rakip ve talip olmadığına göre bunun gerçeğe dönüşmesi ihtimal dâhilindedir. Hatta Türkiye’nin eş zamanlı olarak müracaatta bulunduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ile Olimpiyatlar arasında tercihte bulunması bile tavsiye edildi.

Son yılların en büyük katılımı ile en büyük hüsran yaşanırken İngilizlerin görsel şölenini aşmak için epey çaba sarf etmek gerektiği düşüncesi belleklerde yer etti.

Türkiye gibi iddialı ve hedefleri olan bir ülke için, hedef katılım sağlamanın çok ötesiydi…

Ülkesinin kötü işlerle değil, başarılarla anılmasını sağlamak her ülke vatandaşının yönetenlerden beklediği en temel beklenti ve haktır.

Bakan’dan şike dosyasının örtülmesi konusundaki hassasiyet, dirayet ve dikkati esas işinde de bekledik ama göremedik.

2008’de Pekin’den 64 kişilik bir kafile ile sekiz madalyayla döndüğümüzde, Spor Bakanı, Pekin’den dönmeden GSM’nin başarısızlık nedeniyle derhal görevi bırakmasını talep etmişti.

114 kişi ile en büyük katılım, Bakan’ın çok iddialı tutum ve açıklamaları, 2020 Olimpiyat adaylığımız; dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğumuz gerçeğini de üstüne koyduğumuzda, Türkiye ilk 10’da olamıyorsa ikinci 10’da olmalıydı. Türkiye ancak 3. Gruba dâhil olabildi ,o da son anda ….

Ülkelerin ekonomik ve siyasi gelişmişlik düzeyine paralel olarak; ABD, Çin, İngiltere, Rusya, G. Kore, Almanya, Fransa, İtalya, Macaristan, Avustralya ilk on olarak sıralanırken, 17. sırada İran’ın yer alması kendileri açısından anlamlı ve kayda değer bir başarı olarak görülebilir.
Soru ve sorun çok…

Bir kere şu çok net… Ülkenin anladığı ve bildiği USTALIK ile hükümetin aklındaki ustalığın uzaktan yakından bir alakası da benzerliği de yok…

İçeriği ve niyeti ne olursa olsun, yanlış ve eksikleri söyleyenlerin başına gelenleri, yalan, sahte ve yandaş tavırlı kifayetsizlerin yükselişlerini gördükçe, her açıdan işlerin iyi gitmediğini anlıyor ve idrak ediyoruz…

Bu ve benzeri olaylardaki ihmal, irtikâp ve ıstırabı dile getirmek isteyenlerin, reel politik ortamın kurşun yüklü atmosferi ve eve ekmek götürme endişesi ile susmayı dilini ve dişini ısırarak kendini tuttuğunu biliyoruz…

Çıkarları birbirine bağlı olduğundan dolayı birbirine karşı saygıda kusur etmeyen bu egoistler birliği için, şairin erbain’de dile getirdiği “gülünç bir ölümle öldü deniyor max striner için; çünkü mahvına sebep nihayet bir sinektir” dizeleri çok da yabancı ve anlamsız kaçmayacağa benziyor…

Şimdilik tablo bu…

Tüm uygar, muasır medeniyet seviyesindeki ülkelerde, bu ve benzeri başarıların hesabı sorulur ve bedeli de ödenir.

Strateji ve planlama ile çözüm de üretilir. Nitekim 1996 Atlanta Olimpiyatları’ndan sadece bir altınla dönen İngiltere’nin özel bir programla 2000 Sydney’den 11 altınla dönmesi ve Londra 2012’yi üçüncü sırada bitirmesi ders niteliğindedir.

Elimize tutuşturulan “HÜSRAN VE HAYAL KIRIKLIĞI” senaryolarının tekrar tekrar yazılıp oynanmaması için; Türk siyaseti ve sporu için bir kez daha “Düşünme vaktidir”.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı