Kumarbazların Yeni Oyuncağı: Futbol

3 Temmuz sürecinin “güzel oyun futbol”un pisliklerden arınması için Allah’ın bir lütfü olduğunu düşünenlerdendim. Bu konuda epey yazı da yazdım. Fakat hiçbir şey olmamış gibi herkes ve her şey yerli yerine geri dönünce bu konuda yazıp konuşmamanın daha makul olduğunu düşünerek, kendimi futbol dünyasının içinden çekip çıkartmanın uğraşını vermeye başladım.

Bu dönem de medyamız evlere şenlikti. Taraf dışında konunun özü ile ilgili bilgi veren, bu konudan canı yanmış birkaç medya mensubu dışında kimse yok gibiydi.

İstanbul’da düzenlenen Europol ve FIFA’nın ortaklaşa organize ettiği şike toplantısının temelini oluşturan Declan Hill’in klasik eseri Şike kitabını okumak bir yana yüzde 95’inin haberi bile yoktu medya ailesinde ama şike avukatı oldukça çoktu…

Evet, 3 Temmuz şike süreci hemen hemen böyle bir süreçti. Geçti gitti…

Baktık ki her şey aynı, “bize müsaade size rast gelsin” deyip, kitaplarımın arasına geri döndüm…

Beşiktaş’tan kopamadık sadece…

Maddi manevi destek olmaya gayret edip maçları yerinde izliyorum. Eskiden olduğu gibi şimdi de hakkının gasp edilmesini damarlarıma isyan pompalayarak protesto ediyorum elbette. Yani “Garp cephesinde yeni bir şey yok”…

Bir defalığına şike konusuna dönmeme sözümü bozuyorum…

 

Şikenin başkenti İstanbul
Europol-FIFA ortaklığı ile düzenlenen “Futbolda şike ve yasadışı bahis çalıştayı”nın İstanbul’da toplanması kadar içeriye Türk medyasının alınmaması da manidar.

Serbest olsa da Türk medyasının bu tür konulara ilgi duyacağı da şüpheli ya…

Yaz aylarında Int. Herald Tribune Medya Grubu her yıl bir büyükşehirde düzenlediği spor zirvesini İstanbul’da yapmıştı. O toplantıda çok önemli spor adamları vardı, Interpol başkan yardımcısı yine bu konulardan bahsetmişti ama Türk medyasının çoğunun bu toplantıya olan ilgisi, Türklerin buz hokeyine ilgisi kadardı.

Her neyse…

İyi ve güzel işlerde istikrarlı bir şekilde son sıralardaki yerimizi korurken, nerede bir adilik ve şerefsizlik var ise orada liderliği kimselere bırakmadığımızı siz zaten biliyorsunuz.

Europol’ün açıkladığı raporda şikeli 380 maç içerisinde 79 maç ile Türkiye’nin ve bu maçlar içerisinde de (içeriden sızan bilgilere göre) Fenerbahçe’nin başı çekmesi hiç sürpriz olmadı.

Yine spor bakanı görünümlü zat-ı şahanenin şahane açıklamaları da hiç kimseyi şaşırtmadı. Bu durum bize tarihî “ceket koltuk” sembollerini hatırlatmaya devam ediyor…

Yine GG isimli yukarılardan torpilli yanaşma da saygın pozlarda protokolde yerli yerinde duruyor.

Bu durum bile bu ülkeye, adaletine, siyasetine ve cesaretine olan inancımızı yerle bir etmeye yetip artıyor.

Bütün bunlardan sonra ülkemiz dışında kimsenin aday olmadığı Avrupa Şampiyonası Türkiye’ye verilmezken, şikenin başkentliği İstanbul’a verildi.

Açıkçası bu hak edilmiş bir başarı oldu!..

Şike davasının görüldüğü yılda bile şampiyonluğun manipülasyonlarla, hakem destekleri ve bir sonraki hafta maç yapacağı rakibinin futbolcularını ayartıp, sezon sonunda sokağa bırakılarak şampiyonluğun belirlendiği bir ülke burası.

Son olarak şikecilere şunu hatırlatmakta fayda var. Europol ve FIFA bu güzel oyunun kumarbazlar için oynanan bir oyun olmaması için ciddi bir çalışma içerisinde. Tıpkı narkotikle yapılan mücadele gibi bir süreç başlıyor. Ve gün gelir sizden de sizi koruyanlardan da hesap soran bir “Molla Kasım” gelir…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı