Krizden Çıkışta Juventus Modeli

Ünlü International Herald Tribune gazetesi düzenli olarak değişik şehirlerde yaptığı “Dünyanın spor olaylarını değerlendirme toplantısı”nı bu yıl İstanbul’da yaptı.

Bu toplantıda üç şey çok dikkatimi çekti:

Dünyaca ünlü bir medya grubu, dünya sporunun geçmiş ve gelecek perspektifini, konunun en yetkin kişilerince aktarıyor, fakat Türk medyasından üç beş kişi hariç hiç kimse toplantıya ilgi duymuyor.

İkincisi spor dendiğinde Türkiye’deki gibi sadece futbol akla gelmiyor.

Üçüncüsü de, Juventus’un yeniden yapılanma öyküsü…

Juventus ticari direktörü çok etkin ve etkileyici bir sunum yaptı. Avrupa kulüpleri Türk takımlarından çok önce krize girmişler; doğru bir strateji ile bir çoğu bu krizleri ustalıkla atlatmayı başarmış. Deloitte araştırması da bunu doğruluyor; krize rağmen, Avrupa futbolu ortalama yüzde 5 ile 7 arasında finansal artış sağlamış.
Juventus Modeli

Futbol ile ilgili herkesin bildiği gibi çirkeflik ve çirkinlikler konusunda İtalya’nın bize benzeyen tarafları var. Örneğin şike gibi.

Bizden farklı yanları ise, biz hayatın sadece başarısızlık taraflarını biriktirirken onlarda ölümsüz zafer öyküleri hayata meydan okur.

Juventus’a gelince; kısa süre öncesine kadar kulüp her açıdan tam bir batağa saplanmış durumdayken; âkil insanlarca belirlenen kurtuluş modeline start verilir.

İlk önce, yönetim iyi yetişmiş profesyonel yönetimlere devredilir. İkinci olarak, belediye ile yaşanan sorunlar nedeniyle 18 yıldır yapılamayan stat projesi yeniden ele alınır. Mevcut stat 67.000 kişiliktir. Yeni stadın yapımından önce, yılda beş altı maç dolan bu büyüklük mü, yoksa her maç dolu bir stat mı sorusundan hareketle yeni stadın 42.000 kişilik olmasına karar verilir.

Stadın yapım aşamasında pazarlanabilir olan her şey satışa dönüştürülür.

Yeni stat 360 gün ,toplantı, konser, yemek, konferans vb. kültürel aktivitelere evsahipliği yapan, 24 saat yaşayan bir organizma olarak tasarlanır.

Tüm birimler kurumsal hâle getirilir.

Sonra, pahalı transferler yerine akılcı transferlerle takım yeniden yapılanır. Ardından İtalya şampiyonluğu gelir.

Yer darlığı nedeniyle burada anlatamadığım bu ve buna benzer birçok detay sonrasında kulübün gelirlerinde yüzde 186’lık bir artış sağlanır.

Bütün bunlar yapılırken taraftarların takıma güveni ve sahiplenmesi sağlanır ve neredeyse tüm kombineler ve localar satılır. Sponsorların ayağına gidilerek yeni sponsorluk anlaşmaları yapılır

Sosyal medya en iyi şekilde kullanılır. Medya yerinde ve doğru kullanılır. Sonuçta Juventus tekrar eski günlerine dönüş sinyalleri vermeye başlar.

Bütün bunları niye mi anlattım…

Çıkış yolu arayan fakat hiçbir plan proje üretemeyenler için belki bir faydası olur, zihin açar ve katkı sağlar umuduyla…

Heyhat, çok da ümitli değilim, ayağının dibine gelmiş çok önemli konukları dinleme gereksinimi göstermeyen cahil medya topluluğu ve yönetime geliş amacı kişisel piar olan yönetim kurullarından bunu beklemenin fazla iyimserlik olacağının fena hâlde farkındayım.

Tüm İslam dünyasının birlikte kutlayacağı bayramlarda buluşmak üzere.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı