Kriz Futbolu Nekadar Etkiledi

Deloitte firması her yıl dünya çapında yapmış olduğu araştırma sonuçlarının özetini kamuoyu ile paylaşır. Ben de çeşitli araştırma raporları içinde özellikle iki konuyu her yıl düzenli olarak takip ederim.

Bunlar; dünya perakende sektörü araştırması ve futbol pazarı araştırmalarıdır…

Perakende, ekonomi benim işim, futbol vazgeçemediğim tutkum, hobim…

Bu yıl da her iki araştırmayı inceledim. Türk firmaları perakendede yükselen ciroları ile adım adım dünya devler ligine doğru ilerlerken, Türk futbolu da sportif başarı sıfıra yakın olsa da ekonomik olarak devler ligine girmeyi başarmış durumda… Her iki araştırma da çarpıcı, her ikisi de ilginç sonuçlar içeriyor.

En önemlisi de yaşanan ekonomik krizin ne kadar derinlikli ve halk nezdindeki karşılığının ne olduğunu anlamak için ilk bakmanız gereken yer perakende ve futbol sektörüdür.

Türkiye’de yaşanan 2001 ekonomik krizi bu duruma çok çarpıcı bir örnektir. Perakende ve futbol sektöründe krizin derinlik analizini çok rahatlıkla tesbit edebilirsiniz.

Tam da bu noktada Deloitte, Avrupa futbol pazarının tüm zor koşullara karşın yüzde 4’lük bir büyüme gerçekleştirdiğini ve Türkiye’nin de en yüksek gelir üreten ligler arasında yer aldığını açıkladı.

Avrupa futbolu geçmiş on yılda ortalama yüzde 7’lik bir büyüme sağlarken, Türk futbol endüstrisi ekonomik büyüme yüzdesi olarak en yüksek büyüme oranına ulaşan lig oldu.

Her ne kadar milli takımı Avrupa Şampiyonası’nda göze hoş gelen bir futbol oynamayıp zor zahmet ilerlese de İngiliz Premier League geçen sezon ürettiği 2,5 milyar avro ile dünya futbol liginin tartışmasız lideri konumunda. İngilizleri sırasıyla Almanya, İspanya, İtalya, Fransa ,Rusya ve Türkiye (515 milyon avro) takip ediyor….

Bu liglerin gelirlerinin tamamının ortalaması alındığında yaklaşık olarak yüzde 48’inin yayın gelirleri yoluyla elde edildiğini görüyoruz.
Türkiye’de para var başarı yok
Adı geçen ligler arasında futbol gelirleri ile uluslararası başarı endeksi ters orantılı olan tek ülke Türkiye. Rusya bile son on yıla iki Avrupa kupası sığdırmışken, ne Türk kulüplerinin ne de Milli Takım’ın uluslararası arenada esamisi okunmaktadır.

Türk futbolu bu tabloyu doğru analiz edemezse, önümüzdeki yıllarda, itibar ve onuru ile birlikte ekonomik seviyesini de kaybedecektir.

Avrupa’da takımların erkenden kış uykusuna yatarsa, gelir liginde yedinci, fakat başarı liginde 37.’ysen burada mutlaka bir hesap hatası var demektir.

Avrupa’da para ligi sıralaması ile başarı sıralaması arasında uygunluk var iken, tek istisna Türkiye’dir.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı