Kirli oyun

Brezilyalılar futbol için “JOGA BONİTA” güzel oyun derler. Doğrudur; futbol güzellikleri nedeniyle milyarları kendisine bağımlı hale getirmiştir. Futbolun Brezilya’dan sonra en çok sevildiği yer, Türkiye’dir.

Bu iki ülkeyi sebepleri ve sonuçları ile karşılaştırdığımızda ise, çok büyük farklar görüyoruz. Bizim elimizde ne uluslararası bir başarı var, ne de bir kupa. Ne de, bu büyük endüstriden kulüplerimizin payına düşen bir para var ortada.. Futboldaki cari açığımızsa had safhada. Kısaca kredibilitesi eksinin de eksisi… Hâlbuki Brezilya’nın ihracatında futbol ilk sıralarda geliyor.

Bu anlamda futbolla bizim aramızdaki “sevda” karşılıksız, umutsuz ve umarsız bir sevdadır. Seviyoruz ama karşılıksız. Başkaları sevgisine karşılık buluyor.

Geçen gün açıklanan sporun üniversal şahsiyetleri listesine 85. sıradan, sadece Nihat Kahveci’yi sokabildik. Başka ne bir futbolcu, ne de bir teknik adam var.. Ne de bunu dert edinen… Başka bir açıdan bir araştırma yapılsa, mesela; “saha sonuçlarına dış faktörlerin etkisi” ile ilgili bir araştırma yapılsa, her yıl ilk üçe gireceğimizi, hatta Avrupa kıtasında birinciliği hiç kimseye kaptırmayacağımızı garanti ederim.

Film yapımcılarına gişe rekorları kıracak bir öneride bulunmak istiyorum: Derviş Zaim’e, Nuri Bilge Ceylan’a, Can Dündar’a, Sinan Çetin’e Polat Alemdar’a gişe rekorları kıracağından emin olduğum “KURTLAR VADİSİ FUTBOL” filmini yapmalarını öneriyorum.

Hem çok para kazanırlar, hem de, “sahada Şampiyon” olmaları için destekledikleri ve öyle olduklarını zannettikleri takımlarının yönetimlerinin ne tür “Ali Cengiz oyunları” oynadıklarını görme fırsatı bulurlar.

ANADOLU takımları da, dev zannettikleri cüceler için ne kadar boş yere hayıflanmış olduklarını anlamış olurlar. Ülkemizde futbol için tüm şartlar müsait; sevgi, ilgi, para saha. O halde ne eksik?

Eksikler saymakla bitmez. Ben sizlere fazlalığını söyleyeyim en iyisi..

Türk futbolunun en büyük fazlalığı (!) “ehliyetsiz ve emniyetsiz” yönetici ve yönetimlerdir. O kadar ehliyetsiz ve emniyetsizler ki; eksiklerini gayri ahlaki yollar ve uygulamalarla kapatmaya çalışıyorlar. Yönetim kurullarını teslim almak, tehditler, hakem ve oyuncu ayarlamalara varan bir sürü düzenbazlık bunlarda mevcut.

Son günlerde kirli oyundan fragmanlar izlemeye başladık. Canı yanan bağırmaya başladı. Bu ülkede bunlar hep vardı, ancak Türk futbolunun son on yılının aktörlerinin eline kimse su dökemez. Hiçbir şeyi şansa bırakmıyorlar. Takımları geri mi düştü, arkasında durup itici güç oluyorlar!.

Rakipleri gelişim mi gösteriyor, hemen durdurmasını biliyorlar!. Bunlar işini çok iyi bilen mahir adamlar vesselam. Sanal rekabetten gerçek rekabet ortamına ayak bastığımızda, beş çekip eve yolluyorlar. Avrupa’da gruplardan çıkabilmek için grubun dibinde debelenip duruyoruz. Türkiye ligi Avrupa ligleri sıralamasında 6. durumda. Ligimizden en az bir iki takımımızın Avrupa yolculuğunun daha uzun olması gerekmez mi? Futbolun en büyük kuralı olan “futbol sahada oynanır” kuralını ihlal ederseniz üniversal kuralları kendi işinize gelecek biçimde değiştirirseniz, her zaman, en kısa sürede “Game Over’ olmanız kaçınılmazdır.

Yazık, çok yazık, harcanan emeğe, paraya ve zamana…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı