Kır zincirlerini Anadolu

Asırlardan beri imparatorlukların ve tarihin merkezi, kurtuluş savaşının başlangıç noktası olan Anadolu; İstanbul’u ve ülkenin birçok noktasını besleyen ana damar olmasına rağmen, iyi niyeti, hoşgörüsü, cesareti ve dostluğu ihanete uğradı.

Bazı siyasetçi ve spor adamları Anadolu’yu yıllarca aldattı..

Ekonomi, siyaset, kültür spor vb. tüm alanlarda, bilerek ve isteyerek geri bırakıldı Anadolu.

Spor alanında Trabzonspor tüm tahditleri ve tehditleri yerle bir ederek lig şampiyonluğunu tam 6 kez Anadolu’ya taşımayı başardı.

Sonrasında bilinçli ve planlı bir çalışma ile Trabzonspor’un önü de arkası da kesildi.

Şenol Güneş zamanında ‘hile ile’ elinden alınan şampiyonluk sonrası, yaşanan travma bir daha ne Trabzon’un ne de diğer hiçbir Anadolu takımının hafızasından silinebildi. Aynı yöntem diğer takımlara da uygulandı. Hatta Beşiktaş’ın “şerefli ikincilikleri” de, 11 puan önde götürdüğü lig yarışında havlu atması da lig tarihimizin enteresan ve aydınlatılması gereken olaylar galerisindeki yerlerini aldı.

Anadolu’dan şampiyonluğa oynayan, iddialı bir takım oluşturulabilmek için, Bülent Uygun ve gözü kara ekibinin kurtuluş savaşının simge şehirlerinden birisi Sivas’a gelmesi beklendi.

Bülent Uygun ve ekibi, her alanda; adamlık, insanlık, dürüstlük, akıllı olma, akılcı politikalar uygulama gibi, olmazsa olmazlarda herkese ders vererek, tarihe not düştüler.

Bu aşamada, şapka çıkartılması gereken bir başarı öyküsünün illegal ite ile önünün kesilmemesi Anadolu’nun en büyük temennisidir. Ve Anadolu’nun ekseriyeti Sivas’ın şampiyonluğunu beklemekte desteklemektedir.

Yeşil çimler üzerinde olsun bitsin her şey…

Bu yıl saha sonuçları üzerinde hakem ve dış faktörlerin nispeten daha az olduğu bir lig sezonu yaşanmaya devam ediyor, sonuç ortada…

Sivas’tan sonra başta Kayseri, Gaziantep, Konya, Ankara, Bursa, hatta Antalya ve Eskişehirspor’un, doğru yapılanma ile önümüzdeki yıllarda şampiyonluğu Anadolu’ya taşıma kapasitesi olan iller olduğunu düşünüyorum.

Beşiktaş’ı da birçok özelliği nedeniyle Anadolu takımlarının yanına koyuyorum. O da çoğu kere Anadolu takımlarının yaşadıklarını yaşadı.

Bu aşamadan sonra şampiyon kim olursa olsun, ama sürece leke ve şaibe sürülmesin. En çok kim hak ediyorsa o şampiyon olsun.

Son sözüm de sevgili Bülent Uygun’a “Hocam siz eylemlerinizle ve başarılarınızla zaten konuşuyor, konuşuluyorsunuz. Daha fazla bir şey söylemenize gerek yok. Kıskançlıktan çatlayan da, ikiyüzlüler de gereken dersi fazlasıyla aldı.”

Anadolu’ya ait en güzel türkülerden birinin altına imza atan sevgili dostum Uğur Işılak şöyle sesleniyor Anadolu’ya…

Haydi Anadolu,

Yol kardeşlik yolu

Şahlansın ne varsa

Edirne’den Kars’a

Haydi, Anadolu, Kalk, kalk…

Dönersen kendine…

Gün senindir yine ..

Dönüp tarihine bak…

Gel gayrı, gül gayrı

olmasın ayrı, gayrı

Haydi Anadolu, yol kardeşlik yolu…

Haydi Anadolu, Kalk, kalk…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı