İtalya Seri A’dan Kısa Notlar

Bu hafta sonunu Avrupa’nın moda başkenti olduğu kadar sporun da başkenti sayılabilecek Milano’da geçirdik.

Milano Avrupa şehirleri içerisinde iki takımıyla birlikte Avrupa Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupalarını defalarca kazanan tek şehir olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda…

Bu özelliği ile de ilginç…

Milano’da gittiğimiz her yerde Türk olduğumuzu öğrenen ve futbola ilgi duyan herkes Fatih Terim’den bahsediyor. Hatta “Tekrar İtalya’ya döneceği konuşuluyor, doğru mu” diye soranlar bile oldu.

Malum, futbol sevgisi ve ilgisi gittiğimiz her yerde bizi sarıp sarmaladığı için Milano’da da bu sevgi ve ilgi ile dolaştık.

Hafta sonu İtalya Seri A’da oynanan maçların tamamına yakınını canlı olarak izleme fırsatım oldu.

Maçlar büyük küçük takım diye tasnif edilmeksizin çoğu aynı saatte oynanıyor ve yayın hakkını elinde bulunduran kuruluş aynı saatte oynanan tüm maçları dönüşümlü olarak yayınlıyor. Akşam yayınladığı maçlarda da dönüşüm uygulaması var.

Maçlar bittikten sonra devreye giren yorum, analiz programlarında da büyük küçük ayrımı yapılmadan pozisyon analizleri ve hakem yorumları çok kısa bir şekilde yer alıyor. Demem o ki, Türkiye’deki spor programlarının eşi benzeri yok…

Milan da Inter’de finansal fairplay çerçevesinde denk muhasebe sistemine uygunluk sağlamak için Cost Cutting’e gitmişler. Her ne kadar Berlusconi seçimlerde daha fazla oy uğruna bu kuralı ihlal edip Balotelli gibi yüksek maliyetli transferlere tekrar yönelse de, kriz etkisiyle birkaç yıl bu kurala uygunluk uğraşısı verecekleri kesin, çünkü UEFA’nın futbol ekonomisinin çökmesini engellemek için katı yaptırımları olacağından bahsediliyor.

2010 yılında Mourinho yönetiminde tüm kupaları toplayan Inter’de de işler iyi gitmiyor. Nitekim son maçta San Siro’da Bologna’ya 1-0 yenildiler.

Son on beş yılda transferde 370 milyon avro civarında açık veren Inter elindeki yüksek maliyetli oyuncuların yükünden kurtulmak için her yolu deniyor. Sneijder de bunlardan biri…

Beş yıllık kontratı ve ortalama yıllık altı milyon avro maliyeti bulunan Sneijder’den fedakârlıkta bulunması istenmiş, oyuncu bu teklifi geri çevirince de son üç aydır kadroya alınmayıp satışa konulmuştu.

Inter iyi bir satış stratejisi izleyerek Sneijder’i GS’a sattı. Bu oyuncunun GS’a total maliyeti 30 milyon avro civarında…

İtalya’nın bir başka önemli kulübü Juventus’un yeniden yapılanma modelini daha önceki yazılarımda özetlemiştim.

Juventus şike skandalı sonrası finansal ve kurumsal yapılanmasını erken tamamlayan kulüp olarak tekrar eski günlerindeki gücüne doğru ilerliyor.

Şu anda İtalya liginin açık ara lideri ve sezon sonunu da bu şekilde tamamlayacağı düşünülüyor.

İtalya liginde bir başka dikkat çeken husus da, en baştan en sondaki takıma kadar hiçbir takım oyunu çirkinleştirip çekilmez hâle getirmiyor. Herkes kazanmaya oynuyor.

Bir diğer gözlem de, Türkiye’deki gibi manyaklık derecesinde bir twitter ve sosyal medya salgını görülmüyor.

Yine krizde ve zorda olduğu yazılan İtalya ekonomisinde en azından bu durumun alış verişe yansımadığını söyleyebiliriz. Asya ülkeleri başta olmak üzere dört bir yandan gelen turistler restoran ve mağazaları hıncahınç doldurmuş durumda.

İtalyanlar orada bulunduğunuz her gün için kişi başı 4,5 avro alıyorlar. Son bir not: yolunuz İtalya’ya düşerse hemen her köşedeki hırsızlara karşı dikkatli olun… Bu, kaldığınız otel bile olabilir…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı