İnönü’de Son Derbi Akşamı

1939 yılında temeli, 1947 yılında açılışı gerçekleşen İnönü Stadı’nın yapılışı da eskisinin yerine yenisinin yapılma süreci de oldukça uzun, zorlu bir zaman yolculuğunu andırıyor…

Bizler yüzlerce unutulmaz maça da; Sting’ten Michael Jackson’a, Madonna’dan, Guns N’ Roses’a kadar onlarca global sanatçıya ve kültürel etkinliğe de tanık olduk bu özel mekânda…

Üzüldüğümüz de oldu sevindiğimiz de; benim için Barcelona’yı 3-0 ve Liverpool’u 2- 1 yendiğimiz maçlar kişisel arşivimde çok önemli özel anlar ve hazlardır.

The Times’ın yaptığı dünyanın en iyi on stadı sıralamasında Westfalen, San Siro ve Anfield’ın hemen arkasında Beşiktaş stadı durur.

Bu statta geçen hafta ezeli ve ebedi bir rakiple son derbi heyecanını yaşadık…

Adına yakışır bir final oldu.

Yüzüncü yıldaki şampiyonlukta yaşanan coşkunun benzeri yaşandı İstanbul sokaklarında…

Yıldız yokuşundan stada ulaşmam tam iki buçuk saatimi aldı, herkes bu tarihî âna tanık olmak istiyordu, İşte böyle bir atmosferde oynandı son derbi maçı…

Belki çok kaliteli bir maç olmadı ama çok kaliteli bir sonuç olduğu kesin… Allah Beşiktaşlıların üzülmesini istememiş olacak ki galibiyet golü anlamlı bir dakikada geldi santrası bile yapılamadı…

Feda yılında görkemli bir derbi ile statla vedalaşan herkes yorgun mutlu huzurlu ve umutluydu.

“İyi günde de kötü günde de biz hep böyle omuz omuzayız” diyen Beşiktaş taraftarı bunun boş bir söylem olmadığını bir kez daha ispatlamıştır.

Maçtan çıkan herkes “kalan dört maçta aynı yerde buluşmak üzere” diyerek vedalaştı.

Sezon sonunda Beşiktaş şampiyonluğa ulaşırsa ,işte o an, bambaşka bir an olacaktır…

 

Trabzonspor hüzün veriyor

Futbolun devrimcisi TS’nin içinde bulunduğu durum her futbolsever için gerçekten çok hüzün verici.

Trabzon tarihinde güzel günlerin baş mimarı Sn. Şenol Güneş teknik direktör olarak en hüzünlü günlerin de tanığı oldu.

1995-96 sezonunda Trabzon’un şampiyonluğu hile ve hokkabazlıkla çalındı, bu olay Trabzon spor için kırılma noktası oldu. Bu hırsızlık olayının ardından yaşanan travmanın izlerini silmek uzun yılar aldı. Tam bu unutuldu derken önceki yıl daha büyüğü yaşandı. Trabzon ve Karadenizlinin hak arayışı devam etse de, takım bir kez daha darmadağın edildi ve bu kez toparlanması uzayacak gibi gözüküyor.

Her iki olayda da aynı takımın başrolde olması da, her iki dönem Trabzonspor başkanlarının da kendilerini paramparça edenlerle sıcak ve samimi dostlukları olması da kaderin garip bir cilvesi olsa gerek…

 

Cüneyt Çakır

Cüneyt Çakır’ın Türkiye’de içinde iyi bir hakem olmadığını zaten herkes biliyordu. Her nasıl olduysa birileri elinden tuttu ve Avrupa arenasında kendisine rol verdi.

Futbol oyun kurulları üniversal olmasına karşın, o Türkiye’de farklı Avrupa’da farklı bir görüntü vermeyi başardı.

Geçen hafta Akhisar’da yaşanan hakem faciasının mimarı olarak İngiltere’ye taşlar ve beddualar ile uğurlanmıştı…

Salı akşamı M. Unıted- Real Madrid maçında öyle hatalar yaptı ki, kendisine dünyanın dört bir yanından beddua ve küfür yağdı.

Acı olan şu ki, millet artık ne Milli Takım’ın ne de C. Çakır ve onun gibilerin içine düştüğü durumlar için ne üzülüyor ne de arkasında duruyor…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı