Herkes Muhteşemdi

Balkan savaşında şehit düşen askerlerimiz nedeniyle formasına siyah rengi alan Beşiktaş, taraftarı ile hem ecdada layık olmaya çalışan bir nesil olduğunu gösterdi, hem de güney doğuda haince şehit edilen çocuklarımız için adeta gövde gösterisine dönüşen bir veda töreni düzenledi.

Rahmetli İslam Çupi’ye ait FB stadının duvarına yazılı olan sözü genellikle FB ‘yi seyrettiğinden olsa bu takıma atfen yazdığını düşünüyorum. Dün akşam İnönü stadında bu tarihi geceye tanık olan herkes gibi o da görseydi bu sözün Beşiktaş’a daha çok yakıştığını söyler ve hakkını teslim ederdi.

Bir çok açıdan takım taraftarlığının, bizzat sorumluları tarafından sıradanlaştırıldığı bir ortamda birkaç yıl önce Haşmet Babaoğlu’nun ‘Beşiktaşlı olmak’ üzerine yazdığı yazıyı hatırlamamak mümkün müydü?

Yıllardır unuttuğumuz bir coşkuyu, taraftar olmanın ne anlama geldiğini ve niçin Beşiktaşlı olunduğunu tüm Türkiye büyük bir coşkuyla izledi.

Tarih boyunca Türkiye ile ilgili hiçbir pozitif düşüncelerine rastlamadığımız İngilizler de bu tablo karşısında şaşkına döndü.

Şaşkınlıklarını atlatamadan gol bulmamız lazımdı. Nitekim aradığımız golü erkenden, genç Serdar ile bulduk.

Bundan sonra coşku tam anlamıyla doruğa çıktı…

Klasik bir Türk hastalığı olan ‘ hiç kimseyi ne olduğundan küçük, ne de olduğundan büyük görme’ hastalığından kurtulduğumuz her zaman diliminde her alandaki rakiplerimize üstünlük sağlayabiliriz.

Çünkü artık dünyada hiç kimse ne dev, ne de cüce.

Beşiktaş dün gece topyekûn coşku, arzu ve hırs doluydu. Birini diğerinden ayırmak mümkün değildi. Ancak zaman zaman Hakan Arıkan’ın yersiz çıkışları ve yan toplardaki ıskaları yürek hoplatmadı değil.

Ertuğrul Sağlam’ı tribünlerde seyircilerin içinde maçı izlerken görünce, çılgınlıkları ile de ünlü, bu nedenle sık sık ceza alan Mourinho’nun, tribünden soyunma odasına hoparlörle taktik vermesini hatırlamadan edemedim.

İkinci yarıda biz oyunu rölantiye almaya, Benitez de tüm riskleri almaya başladı. Elinde ne var ne yok ortaya döktü. Çünkü kaybedenin havlu atacağı bir maçtı oynanan. İkinci yarının hemen başında Bobo hızlı bir santrafor olsaydı maç 2- 0’a çoktan gelecek biz de daha rahat bir maç izleyecektik.

Dün gece en çok üzüldüğüm şey, Beşiktaş’ın her maçını benimle izlemeye gelen, ve Beşiktaş’lı olmanın neden özel bir şey olduğunu kendisine izahta zorlandığım oğlumun bu maça gelip, canlı olarak tanık olamamasıydı.

Yetmişinci dakikadan sonra herkes yorulmaya başladı. Taraftar, oyuncular ve kalbimiz.

Özellikle Ali Tandoğan çok ciddi hırpalanmaya başladı. O kanat resmen felç oldu. Bir şeyler yapmak gerekiyordu. İbrahim Üzülmez de yoruldu ama onun kanadı, yine idare etti. İleride baskı kurmamız gerekirken geriye yaslanmaya başladık. Buna rağmen ahlar vahlar arasında en net gol pozisyonlarını da biz kaçırdık.

İkinciyi bulunca rahatladık derken tekrar fark bire indi.

Sonuçta hafızalara ve hatıralara kazınan bir maça tanık olduk. Helal olsun size, çocuklarınıza ve torunlarınıza anlatacak çok büyük bir hikâyeniz ve hatıranız var artık.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı