Hasbihal

Bugün futbola ve spora dair ne bir şey konuşmak, ne de bir şey yazmak istiyorum.

Siyaset, spor, ekonomi, medya başta olmak üzere her konuda yıllardır konuşuluyor ve yazılıyor.

Ne değişti ve değişecek diye baktığımızda, karamsar olmasam da umutlu olduğumu söylemem de mümkün değil…

Umutlu olmayı gerektiren nedenlere göre, karamsarlık yaratan nedenler o kadar fazla ki…

Aldırma, böyle gelmiş böyle gider diyemiyoruz, “aldırırım, hakkı tutar kaldırırım” diyen vicdan sahibi herkesin vicdanı ve yüreği yaralı ve buruk…

Milletlerin gelişim düzeyinin en önemli iki göstergesi: “adalet ve özgürlük” düzeyi her geçen gün daha da düşüyor.

İnanç ve geleneğe bağlı olduğunu iddia edenler Hz. Peygamber’in “İşi ehline veriniz” ilkesi ve emrini, “işi akraba ve eş dosta veriniz” şekline dönüştürdüler.

Bu ve buna benzer duygu ve düşünceler, benim gibi sıradan insanların bugüne ve yarına dair umut ve hedeflerini tarumar etmeye yetmez mi?

Şunu tüm kalbim ve samimiyetimle söylüyorum ki; ülkenin en karanlık ve bedbaht günleri olan “28 Şubat Günleri”nde nasıl bir ruh hâli ve sıkıntısı içerisindeysem, şu an da aynısını hissediyor ve yaşıyorum.

O günlerde, ruhsal olarak kuşatılmışlık duygusunun en üst limitlerinde yaşasak da, kimse iş güç konusunda ekmeğimizle oynamaya cesaret edememişti.

Böyle bir niyet olsa bile, işi bilmek ve performans, bunun önünde engel olabiliyordu. Bu dönem, bunların hiçbirinin önemli olmadığını, akraba ve taallukattan değilseniz, gözünüzün yaşına da, performans ve işi bilmenize de bakılmadığını bizzat yaşayarak öğrenmiş biri olarak söylüyorum bunları…

Ne performans, ne işi bilmek, ne de “ehliyet ve emniyet”, illa eş dost, illa…

Her şey futbol değil…

Ancak ülkede her şey futbol yönetimi gibi…

Bugün futbol konuşmak istemediğimi söylemiştim… Çünkü biz o maçı çoktan kaybetmiştik zaten…

Ben size bugün muhafazakâr medYalan’ın neden başarısız olduğunu, neden sürekli zarar ettiğini ve neden bu kadar küstahlaştığını, başarılı olmak için ne yapması gerektiğinden bahsedebilirdim.

Ülke ekonomisinde yalancı baharın son bulmakta olduğundan, cari açık, özelleştirme, yabancı sermaye ve ekonomide bizi bekleyen risk ve tehlikelerden bahsedebilirdim…

Spordaki düşüşün nedenleri üzerine ciddi analiz ve çıkış yolları hakkında öneriler sunabilirdim…

Ben size, perakende sektöründe yerli oyuncuların neden birer birer oyundan düştüğünden ve böyle giderse sektörün yabancıların hegemonyasına geçeceğinden ve bunun nasıl bir yüksek risk taşıdığından bahsedebilirdim…

Alternatifsiz olduğunu düşünmenin, aşırı güven ve kibrin çöküşten önceki son durak olduğundan bahsedebilirdim.

Ben size, bilmediğiniz ama bildiğinizde, “bu kadarı da olmaz” diyeceğiniz birçok gerçekten bahsedebilirdim.

Burada yazmadığım yazmayı düşündüğüm birçok konudan bahsedebilirdim.

Bugün bunların hiçbirinden bahsetmek istemiyorum.

“Sözlerimin anlamı beni ürkütüyor
Böylesine hazırlıklı değilim daha.
Bilmek. Bu da ürkütüyor. Gene de biliyorum
Kapanmaz yağmurun açtığı yaralar çocuklarda” diyen şair durumu ne kadar da güzel özetliyor aslında.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı