Gurbetteki Türkler "Mesut" değil

Türkiye’nin yurt dışındaki futbolcu potansiyeline dikkat çekmeye çalışan birkaç kişiden biriyim. Bu konuda defalarca yazılar yazdım. Bizzat bu işin başındakilerle konuştum. Sorular yönelttim. Ne futbol federasyonu ne de teknik heyeti sorunun çözümü yönünde pozitif bir adım attı.

Avrupa Şampiyonası’nda takımın oluşturulmasındaki yanlış ve yanlı tutum, bütün hızıyla devam ediyor.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın burukluğu giderilmemişken, Mesut Özil’in milli takım tercihi basite indirgenebilecek, görmezden gelinecek bir tavır ve duruş olarak değerlendirilemez.

Bundesliga’nın genç takımlarında 113 tane Türk futbolcu forma giyiyor. Bu futbolcuların rol modelleri ise Yıldıray, Mesut, Halil ve Hamit gibi futbolcu ağabeyleri. Alman Futbol Federasyonu bu potansiyelin farkında olduğu için bizzat Beckenbauer’in talimatı ile Mesut’un takım tercihi üzerinde etkili oldular. Bizim futbol federasyonu başkanımız, megolamanlarımız, Almanya’daki temsilcileri ne yaptı acaba?

Serdar Taşçı’dan sonra Mesut da Türkiye’yi tercih etmedi. Yıldıray hâlâ kırgın. Ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımız milli takımla aralarına mesafe koydular. Mesut, “LÖW beni defalarca aradı, evime ziyarete geldi, Fatih Terim telefonla dahi hiç arayıp sormadı” diyor.

Bu sözlere yabancı değiliz. Aynı serzeniş Gökhan İnler ve Eren Derdiyok’tan da gelmişti.

Türkiye büyük bir medeniyetin temsilcisidir. Her Türk çocuğu bu onur ve duruşa sahip olmalı ama önce bu çocuklara, nesillere bu öğretilmelidir.

Bu ülkenin her şeyi kutsaldır. Bu ülke Somali, Gana ya da Cezayir gibi sömürge ülkesi mi ki, bir Türk çocuğu kendi forması yerine başka bir forma tercihinde bulunsun. Ama nesillere kim ve ne olduğumuz anlatılmazsa, ilgi ve alaka gösterilmezse, bundan daha beteri de olur. Futbol Federasyonu ve yetkilileri açısından bu durum, tam bir ‘SKANDALDIR.’ Avrupa ayağında bu işi takip etmekle görevli şahısların derhal yapabilecekleri bir işle görevlendirilmeleri gerekir.

Son olarak da Milli Takım kadrosu açıklandığında artık bir şeyden tam olarak emin olduk.

Bazıları ne yaparsa yapsın, milli forma onlara yasak. Bazılarının da form düzeyi, kapasitesi ne olursa olsun milli forma onlara hak.!

Biri bana Gökhan Zan’ın, Emre’nin, Sabri, Batuhan ve Kazım’ın hangi form düzeyi ve oynadıkları takımlarına ne gibi olmazsa olmaz katkılar yaparak seçildiklerini ya da bölgelerinin en iyileri olduğunu izah etsin. Kadroda sadece Tümer unutulmuş… O da olsaydı kadro eksiksiz olurdu. Yurt dışındakileri unuttuk da içeridekileri hatırladık mı sanıyorsunuz.

Trabzon’da Umut, Serkan, Selçuk; Sivas’ta Abdurrahman ve Musa, Beşiktaş’ta İbrahim Toraman, Kayseri’de Mehmet Topuz gibi ligin formda oyuncularının milli forma için daha ne yapmaları lazım. Fatih Terim’in megolomanyasını mı, milli takımı terk etmesini mi beklemek zorundayız. Federasyona bir çift sözüm var: “Testi kırılmadan müdahale etmezseniz, şampiyonayı sahada değil, televizyondan izler, rüyanızda görürsünüz haberiniz olsun.”

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı