‘Gezi’nin faturası gıdaya çıktı

Gezi olaylarının yarattığı psikolojik gerilim gıdayı vurdu. Olayların yaşandığı haziranda perakende satış hacmi gıda ve içecekte yüzde 3.1 düştü.

Gezi Parkı olayları en çok gıdayı etkiledi. Perakende satışlarda psikolojik etki yaratan olaylar, tüketiciyi daha az harcamaya sevketti. Negatif rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmaya da yansıdı.

HACİM YÜZDE 5’E YAKIN DÜŞTÜ
TÜİK’in 2013 yılı haziran ayı ‘Perakende Satış Hacim Endeksi’ne göre genel hacim bir önceki aya oranla yüzde 4.2 düştü. Gıda, içecek ve tütün yüzde 3.1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 4.6, otomotiv yakıtı ise yüzde 4.3 düştü. Bu dönemdeki satışlar bir önceki yılın haziran ayına göre de yüzde 5.4 azaldı. Haziran ayında ciro ise bir önceki aya göre yüzde 2.8 oranında düştü. Aynı dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0.8, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında yüzde 4.1 ve otomotiv yakıtında yüzde 2.8 daralma görüldü.

İNDİRİME RAĞMEN AZALDI
Gezi Parkı olaylarının tüketiciler üzerinde negatif etki yarattığını söyleyen Hatipoğlu Marketler Zinciri CEO’su Nurullah Öztürk, “Türkiye duygusal bir toplum. Psikolojik faktörler alışverişi etkiliyor” dedi. Zincir marketler ve tedarikçilerin bu dönemde büyük indirim kampanyaları yapmalarına rağmen, ciroda yine de düşüş yaşandığına işaret eden Öztürk, şöyle konuştu: “Hatipoğlu olarak hemen kampanya başlattık. Ancak büyüme oranımız yüzde 35’lerden 20’lere indi.”

YERELLER ÖNE GEÇTİ
Biçen Marketleri’nin sahibi İhsan Biçen, haziran ayında cirolarının bir önceki aya göre yüzde 1.2 düştüğünü söyledi. Biçen, ulusal zincirlerin yerellere oranla daha yüksek kayıp yaşadığını belirterek, “Tüketiciler böyle dönemlerde yerel marketlere gidiyor” dedi.

GERGİNLİK YEME İÇMEYİ ETKİLEDİ
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, haziran ayında Gezi Parkı olaylarının psikolojik etkisiyle satışların azaldığını söyledi. Sadece gıda değil Türkiye ekonomisinin de olaylardan etkilendiğini belirten Kopuz, “Gerginlik vatandaşın yeme içme faturasına yansıyor” dedi.

MAYIS’TA YÜKSEK CİRO YAPTIK
Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, perakende sektörünün mayıs ayını çok iyi geçirdiğini söyledi. Gezi olaylarının ciroyu etkilediğini kaydeden Küçük, “Tabii mayıs ayında çok iyi ciro yaptığımız için Gezi olayları nedeniyle satışlar düştü. Ancak İstanbul Shopping Fest bize iyi geldi” diye konuştu. (Sabah)

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı