Gezi yarası ramazanla kapanacak

Gezi Parkı olaylarının olumsuz etkilediği gıda piyasasında ramazan ayının yaklaşmasıyla canlanma başladı. Gıda zincirleri kumanya hazırlığı yaparken, temel ürün fiyatlarına bir ay boyunca zam yapılmayacağı açıklandı. Temmuzda ciroların yüzde 20 artması bekleniyor

Ramazan ayı, Gezi Parkı olaylarının etkisiyle cirosu yüzde 15 oranında düşen gıda piyasasını hareketlendirdi. Satışlar bu hafta başından itibaren artmaya başladı. Temmuz ayında ortalama yüzde 20 artış bekleniyor. Hatipoğlu Mağazalar Zinciri CEO’su Nurullah Öztürk, zincir marketlerin bu dönem için çeşitli indirim kampanyalarını devreye sokmaya hazırlandığını söyledi. Öztürk, önümüzdeki hafta başından itibaren piyasanın hareketleneceğini belirterek, “Gezi olayları bütün zincirleri etkiledi. Ancak ramazan bizler için umut oldu” dedi.

KUMANYA YERİNE ÇEK
Ramazan aylarında işadamlarının çalışanlarına dağıttığı kumanyaların yerini son birkaç yıldır market alışverişleri için verilen hediye çekleri aldı. 30 ila 80 TL arasındaki çeklerin toplam değerinin ise 3.5 milyar liralık kumanya pazarının yarısına ulaştığı tahmin ediliyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, kumanya satışlarının piyasaya hareket kattığını açıkladı. Bunun ramazanın ortasına kadar süreceğini belirten Reis, “Hediye çekleri verilmeden önce kumanyacıların ramazan ayı satışı bir yılı beslerdi. Artık bu gerçekleşmiyor” dedi.

İNDİRİMLİ SATIŞ BAŞLADI
Kiler Holding Perakende Grubu Başkanı Ümit Kiler, ramazan ayı boyunca temel ürünlerin fiyatını değiştirmeyeceklerini söyledi. Bu nedenle üreticilerle anlaşma yaptıklarını belirten Kiler, “Yoğun şekilde çalışıyoruz. Toplu alım yapıyoruz. Bakliyat, un, şeker gibi ürünlere zam yapmayacağız” diye konuştu.

ET FİYATINDA ARTIŞ OLMAYACAK
Ramazan ayı yaklaşırken her yıl artan et fiyatlarında bu yıl ise artış beklenmiyor. Et Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Bılıkçı, bu yıl üretimde gerçekleşen artışa rağmen tüketimin azaldığına dikkat çekti. Gezi Parkı olaylarının da tüketimi azalttığı bilgisini veren Bılıkçı, “Antalya’daki otellerde rezervasyon iptalleri oldu. Bu nedenle oraya satışımız düştü” dedi.

KURU GIDA FİYATI SABİT KALACAK
Ramazan ayında kuru gıda fiyatlarında da artış beklenmiyor. Mehmet Reis, “Kuru gıdada fiyatlar, zaten ramazan ayının öncesinde yeterince yükseldi. Bu nedenle, ramazan ayı boyunca, kuru gıda fiyatlarına zam yapılmaması gerektiğini ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.(Sabah)

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı