Futbol’un İnsan Kaynakları

Yaşadığımız çağda işletmelerin fark yaratmak ve gelişmeyi sürdürülebilir kılmak için en çok önem verdikleri konu “insan kıymetleri” oldu.. Bu büyük detayın farkına varan kurumlar rakipleri ile arayı açarken, diğerleri de varoluş savaşına hazırlanıyorlar…

Türkiye’de de tüm önemli kurum ve kuruluşlar insana yatırımın önemini kavramaya başladı. Bu konunun tek istisnai sektörü hangisi derseniz, şüphesiz ki spor ve futbol sektörüdür.

Finansal büyüklük olarak Avrupa’nın altıncı büyük endüstrisi olan Türk futbolu, sportif başarı sıralamasında dünyanın 40. sırasında.

Bu nedenle ilk sorgulanması gereken, bu endüstriyi yönetenler yani insan kaynakları olmalıdır.

İsterseniz sporu ve futbolu yönetenler hakkında kısa ve öz bir değerlendirmede bulunalım; siyasetin sporun başına atadığı kişi, bazı şaibeli işlerle adı anılan, sporla alakası sorumluluk aldıktan sonra başlayan, görevde kaldığı süre içinde her alanda hezimetler yaşadığımız, fakat hiçbir şey olmamış gibi yerli yerinde duran bir isim…

Şike gibi yüz kızartıcı bir konuda tek kelam etmezken, performans ve başarısı hezimetleri zafer gibi sunmasında saklı olmalı.

Başarısızlığın her türlüsünü yaşamış, başında bulunduğu kulübü sekiz senede batırmış, şike dosyasını açılmamak üzere kapatma görevi verilen, bu konuda da başarılı olan bir isim var futbolun başında…

TFF’de milletin paralarını çarçur etmeye devam ediyor…

Sporun diğer dallarında skandal başarısızlıkların altına imza atanlar yeni seçimlerde yerlerini korudu. “Ehliyet ve emniyet” kuralı iptal edilerek yanlarına yandaş takviyeler yapıldı.!

Türk futbolunun en önemli kulüplerinden birinin tepesinde yüz kızartıcı “şike”den hüküm giymiş bir yönetim ve onun adamları hiçbir şey olmamış gibi oturmaya devam ediyor.

Anadolu kulüplerinden birinin başında Beşiktaş’tan aldığı transfer paraları ile ihya olan, fakat yine de kulübünü iflasa sürükleyen bir isim bulunmakta.

Diğerleri de bu prototipte olan kişiler hâkim Türk sporuna…

Doğal olarak bu kadar basiretsiz ve başarısız insanlar tarafından yönetilen Türk sporunda, her branşta tarihî başarısızlıklara imza atıyor ve atmaya da devam edeceğiz.

Her gelenin kendi adamlarını getirdiği, başarı ya da başarısızlık, performans kriterlerinin geçerli olmadığı bir dünya burası.

Avrupa krizin de etkisiyle tüm kurum ve kuruluşlarında topyekûn bir değişim ve dönüşüm çalışmasını tamamladı. Kulüpler profesyonel kişilerce şirket gibi yönetiliyor. Kâr etmesi, zarar ediyorsa minimize edilmesi için maksimum çaba gösteriliyor.

Türkiye’de hiçbir şey olmamış gibi, üç kuruşluk oyunculara beş kuruş ödemeye devam ediliyor.

Bir yüzsüzlük örneği olarak, devlete olan borçlarının silinmesini talep edebiliyor, devlet baba da, herkese dediği gibi “önce borcunu öde” demiyor, diyemiyor…
Beşiktaş maçlarını nerede oynayacak?

Geçen yıl kazma vurulsaydı Beşiktaş maçlarını Arena stadında oynayacaktı. Siyasi otorite de bu yönde karar beyan etmiş ve BJK için Arena’yı önermişti.

Şimdi stat bitene kadar maçların Kasımpaşa’da oynanacağı bilgileri geliyor.

Beşiktaş’ın daha fazla gelir kaybı yaşamaması için doğru adres Kasımpaşa değil, Arena, olmazsa Saracoğlu’dur.

Bu konunun bir kez daha düşünülmesinde fayda var…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı