Futbolun baş belası: ŞİKE

Interpol şubat ayında son şike raporunu açıkladığında durumun vahameti daha net anlaşıldı. Raporda Avrupa liglerinde en az 300 maçta şike yapıldığı ve bu maçlarla ilgili soruşturma başlatıldığı bilgisi var. Şüpheli maçlarla birlikte bu rakam iyimser olarak 385 olarak açıklanmış.

Interpol Avrupa direktörü Rob Wainwright “insanların az risk alarak çok kazanma arzusu ile her türlü yasa dışılığı yasal hâle getirmeye çalıştıklarını” belirterek şikenin küresel bir sorun olduğu, bununla mücadele için de küresel bir vizyona ihtiyaç duyulduğu tesbiti ile birlikte birçok ülkenin işbirliğine yanaşmaması ve suçluları korumaya yönelik bir yaklaşım sergilemesine rağmen 30 ülkede şike tesbit ettiklerinin altını kalın kalemle çiziyor…

UEFA ve FIFA sahip oldukları ürünün hızla kirlenmesi sonucu kaybolmaya başlayan itibarı korumak adına “ön uyarı sistemi”ni devreye soksa da ürünün marka ve marketing değerini korumak adına şikecilerin başarısını! görmezden gelmek onun da işine geliyor.

Konunun uzman ismi Declan Hill bütün dünyayı bir ahtapot gibi saran “bahis çeteleri”nin özellikle Singapur merkezli ayağının başta Asya olmak üzere Şampiyonlar Ligi ve Dünya Kupası’na uzandığını, bu noktada 2014 Dünya Kupası’nda da icraatlarına devam edeceğini her defasında futbol dünyasının yüzüne çarpıyor.

Declan Hill şike olayları nedeniyle İtalyan futbolunu “yürüyen ölü bir adam”a benzetirken İtalya’da 41 takım hakkında kara para aklama suçundan dava açıldığına da dikkat çekiyor.

Bu konuların takipçisi olan İtalyan yargıç Roberto Di Martino da bu konuda “küresel bir bakış ve uzlaşma gerektiğini fakat ülkelerin kendi çıkarlarına göre davrandığını” belirtiyor.

Kısaca futbolda tehlike büyük; futbol tiyatro oyununa dönüşme yolunda kritik eşiği aşalı çok oldu…

UEFA tehlikenin büyüklüğü karşısında mayıs ayındaki Londra toplantısında tarihî bir adım atarak şike konusunda önemli kararlar aldı.

Ülke yönetimlerinin “günah aklama” ve “suçluyu koruma” yoluna gitmesi durumunda “iç işleri”ne müdahale edeceğini deklare etti.

Bu çerçevede ilk icraatı da dosyası arşive kaldırılan Türkiye’ye oldu.

Türkiye’de şikenin son on yılda ulu orta ve aleni yapıldığı bilinip dururken kamuoyunun her zamanki “üç maymun” tavrı artık gülünç bile değil.

Türkiye’nin modern dünya ile entegrasyonun ne kadar zor olduğu şike olayında bir kez daha anlaşıldı.
Modern dünya genellikle suç ve suçluyu cezalandırıp ak ile karayı ayırmayı tercih ederken, Türkiye güç ve güçlüden yana tavır alarak adalet ve hukuka olan güveni de ayaklar altına alıyor…

Hukuk normlarını yapboza çevirme uğraşısına rağmen hukukun itibarı ve üstünlüğüne iman etmiş birkaç cesur insan şike davasında yolun sonunu işaret ettiler.
Beşiktaş için erken uyarı

Beşiktaş’ta işler yoluna da girmiyor yolunda da gitmiyor. Bu yıl geçen yıldan daha zor geçecek. Yönetim Kurulu’nda A. Nur Çebi dışında üst düzey bir icraat adamı yok. Çebi Beşiktaş için canla başla uğraş veriyor. Fakat bu bir takım oyunu. Tek başına nereye kadar…

Bir dost olarak neler olup bittiğinin kamuoyu tarafından bilindiğinin bilinmesini not düşüyorum.

Bütün bu süreçlerin sonunda gelinen nokta bir de bakmışsınız Beşiktaş farklı bir kulvarda ve klasmanda anılır olmaya başlamış.

Bu gidişat ister istemez bu endişeyi büyütüyor. Hâlbuki Beşiktaşlı, geleceğe dair daha büyük umutlar beslemek ve büyütmek istiyor…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı