Ehliyet ve Emniyet Ne Tarafa Düşer

Bugün çok önemli bir konuya hem seküler hem de metafizik dünyanın terminolojisi ve Türkiye gerçekleri ile dikkatinizi çekmek isterim. Uzun zamandan bu yana yapılan işler, icraatlar o denli pervasızlaştı ki, zararları ve sonuçları hepimizin canını yakmaya ve sıkmaya başladı.
İşi ehline vermek

Konu her devir istismara açık bir gerçek olduğu için tüm ilahi kitaplar; İncil, Zebur ve Kur’an’da konunun önemi üzerinde hassasiyetle durulmuş ve insanlık özel olarak uyarılmıştır. NİSA Suresi 58. Ayet’te insanlar, “Allah, size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki, Allah hakkıyla işiten ve görendir” diye uyarılırken Hz. Peygamber bu ayetin izahında net bir şekilde “İş ehil olmayana tevdi edildiği zaman, kıyameti bekle” (Buhari) diyerek, durumun bazılarının zannettiği kadar hafife alınacak bir durum olmadığının altını çizmiştir. Hâl böyle olunca ve karar vericilerin bu tür hassasiyetleri önemsediği varsayıldığında, ülkemizde bu uyarılara ne kadar riayet edildiğini sormadan sorgulamadan edemiyorsunuz.
İnkâr mı ihmal mi?

Maalesef, son dönemde neredeyse tüm evrensel uyarılar, çağdaş kural ve kavramlar rafa kalktı. Bunların yerine grup ve kişisel çıkarları önemseyen, kimse görmüyorsa her şey mubah anlayışını benimseyen bir anlayış hâkim oldu. Yeni durum bizzat bu konuları bildiğini ve önem verdiğini söyleyenlerce yaşama geçince, söylemle eylem farkı akıl ve gönül sahibi herkesin dikkatini çekti, sesini çıkartamasa da, gönlünün kapılarını ve pencerelerini yavaş yavaş kapatmaya başladı tabii ki,
Hangisi ehil?

Özellikle son dönemde yapılan atamaların kahir ekseriyeti ve seçicilere baskı yapılarak seçtirilenlerde “ehliyet ve emniyet” kuralının tamamen iptal edildiğini görmekteyiz. Burada tek tek isim saymak niyetinde değilim. Fakat bir kaç müşahhas örnek vermek gerekirse; sekiz yılda 1,4 milyar para harcayıp yönettiği kulübü iflas ettiren Yıldırım Demirören mi; bütün esprisi damat olmaktan başka özelliği olmamasına, babası yaşındaki insanlara ve evinde misafir olduğu kişilere galiz küfürler eden, en çetrefilli şike ilişkilerinde başrol oynayan, Türk futbolunda önemli görevler teslim edilen G. Gümüşdağ mı; PTT müdürüyken, Tenis Federasyonu teslim edilen Osman Tural mı; ata sporu geçen dönem kendisine teslim edilen Türkiye’ye sıfır çektirenler mi? 25 yıl başkanlık yaptığı hâlde Edirne’den ötede yokları oynayan federasyon başkanları ve eline top değmemiş yönetim kurulu mu… Ehil ve emin… Bu kritik görevlere atananların hangi biri; misyon belirleyebilme, stratejik düşünme ve strateji geliştirme, vizyon sahibi olma gibi bir organizasyonun sınırları dışına taşan bir yeteneği ifade eder. Türkiye, Drucker’ın beş ölümcül günah arasında saydığı; “Sorunları beslerken fırsatları açlıktan öldürmek”le vakit kaybederken üçüncü dünya klasmanındaki yerinde istikrarlı bir duruş sergiliyor. Özetle “Şüphesiz ki , bir millet kendisini değiştirmedikçe Allah onu değiştirmez” (Ra’d 11).

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı