Devletin ekonomik rakamları ne kadar gerçek?

Türkiye’de son dönem açıklanan ekonomik rakamlar ile politikacıların söylemleri büyük bir paralellik arz ediyor.

Politikacılar konuşmadıkları ve TV’de görünmediklerinde kendilerini yok sayarken ekonomi de kâğıt üstünde gerçekleri öyle görüyor. Konuşarak ve kâğıt üstünde tüm sorunları çözdüğünü zanneden bir yönetim anlayışı hâkim bu topraklarda.

TÜİK, kısa süre önce açıkladığı mutluluk endeksinde, Türkiye’yi dünyanın en mutlu ve müreffeh ülkesi ilan etmesine ramak kalmıştı. Mutsuz ve umutsuz insanlar diyarında mutluluktan ölüyormuşuz da haberimiz yok. Bu dönem tüketici güven endeksi gibi, düşüşte olan ne kadar parametre varsa kolundan tutularak yukarı çekildi ve revize edildi.

Merkez Bankası devletin   yüzde 20’leri aşan elektrik, su, doğalgaz, tekel gibi temel ihtiyaç maddelerine yaptığı zammı atlayarak, çarşı pazardaki yüzde 30’ları aşan fiyat artışlarını görmezden gelerek, en önemlisi kur artışlarının birim fiyatlara aynen  yansıdığını bile bile; kışın yazlık ürünlerin, yazın kışlık ürünlerin fiyatları üzerinden yaptığı enflasyon ölçümleriyle rakamları tek hane sınırında tutmayı başardı.

Devlet, realitesi çirkin gözüken birçok ölçüm ve araştırma sonucunu sihirli dokunuş ve makyajla güzelleştirerek kamuoyunun önüne sundu. Ancak acı gerçek ve ekonominin ateşi kısa sürede bu makyajı akıttı.

Türkiye, müsebbibi bizzat iktidar olan bir büyük ekonomik  ve sosyal krize doğru hızla yol almaktadır.  Dünya gerçekleri herkesi birbiriyle iyi geçinmeye zorunlu kılmaktadır. İktidar, günahları örtmek amacıyla yaptığı gayri ahlakî ve akıl dışı işlerine her gün bir büyük günah daha ekleyerek ilerliyor. Kendi çıkarı için yaptığı her hamle, ülkenin kara tablosuna  bir çentik daha atılmasına sebep oluyor.

Perakende ve ticaretin en büyük hikâyesi lokasyondur. Türkiye, ticaretin bu altın avantajına sahip bir lokasyonda konumlanmış bir ülkeyken, ihracat yapabileceği, ticaretini geliştirebileceği, yakın ve uzak tüm pazarları ile kavgaya tutuşarak, ekonomisini batırmak için yapılması gereken tüm işlemleri tamamlamış bulunmaktadır.

BÜYÜK FIRSATLAR HARCANDI

AKP iktidarına global konjonktür, ülkeyi düzlüğe çıkarabilecek iki büyük fırsat sundu:

İlkinde 11 Eylül saldırılarından sonra  yeni vatan arayan Körfez sermayesi ve likidite bolluğunun sağladığı büyüme ve yatırım fırsatlarını heba etti.

Refahı ülke geneline yaymak yerine özelleştirmeyi tercih etti, bu şansı sadece kendisi için fırsata dönüştürerek ülkeyi  büyük fırsattan mahrum etti.

İkincisinde; dış ticaret açığının yarıdan çok büyük bir kısmını (yüzde 65-80 arası) oluşturan doğalgaz ve petrol fiyatlarında yaşanan  büyük düşüşü (120 dolardan 30 dolar) cari açık sorununu minimize etmede kullanmak yerine sessiz sedasızca yapılan elektrik ve doğalgaz özelleştirmelerine kurban vererek kendisi için ranta çevirmeyi yeğledi.

Global dünyanın Türkiye’ye 2003-2007 yılları arasında altın tepsi ile sunduğu likidite bolluğu da, 2011-2016 yıllarında petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün sağladığı büyük fırsat da makro planda ülkenin çıkarlarına kullanılmak yerine, mikro planda iktidarın yakın çevresine sunuldu. Buradan elde edilen rant ile de yeni seçim zaferlerinin altyapısı sağlama alındı. Ülke insanı yoksullaşmakla kalmadı aynı zamanda yoksulluğu ranta dönüştürüldü. Ama bunu  kimse onlara söylemedi çünkü bunu onlara söyleyecek medya ya satın alındı  veya susturuldu.

En sonunda bir büyük boşlukta bozuldu büyü…

Ekonomide acı tablo

Bizzat pazarın içinden aldığım bilgilerle ekonomik durumu özetleyeyim  ve sonra rakamları bu gerçekler ışığında tekrar yorumlayalım:

Anadolu’da esnaf kan ağlarken doğuda kepenk indiriyor. Gerçek işsizlik doğuda yüzde 50, batıda yüzde 20.

Akdeniz, Ege ve tüm Türkiye’de turizm ve ticaret can çekişiyor, sadece Rus turistler değil, ülkenin güvenlik açığı ve can güvenliği nedeniyle tüm turistler elini ayağını çekti.

Antalya’da yüzlerce otel satılık, gıda toptancıları ve önemli dağıtıcılar beyaz bayrak sallıyor, bankalar yeni kredi vermekten imtina ediyor, mevcut kredilerin geri ödenmesine yoğunlaşmış durumda.

Sadece yabancı değil yerli sermaye de ülkeden kaçış planı yapıyor, asgari ücretin ek yükü ve bozulan işler nedeniyle işsizlik ordusuna her gün yeni bireyler ilave oluyor.

Emekli de çalışan da ay sonunu getiremiyor. İhracat düzenli olarak azalıyor, kredi ve kart borçluları ödemelerini yapamıyor.

Devlet, açıklarını vergi üzerine vergi, ceza üstüne ceza yazarak kapatmaya çalışıyor. Nasıl oluyorsa oluyor; güzel raporlar ile ekonomi iyi ve iyi yönetiliyor…

İktidar için gidişat kendi yakın çevresinin ekonomisine göre anlam ve değer kazandığı için geri kalan kısım önemsenmiyor.

Kâğıt üstünde olan kâğıt üstünde kalıyor ve ülke ekonomi ve sosyolojisinin krizde olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Çatışma, savaş, kargaşa ve kaos, ekonomik ve sosyal  krizi derinleştirmekten başka bir işe yaramıyor; ne yazık ki devlet aklı bu gerçeği göremiyor…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı