Dersim Şikecileri Kurtarmak

Eski başbakanlardan Refik Saydam “Devlet idaresi A’dan Z’ye bozuktur düzeltmek ister” dediğinde yıl 1939’du.

Aradan geçen 72 yılda reform ve kurumsallık anlamında fazla bir yol aldığımız söylenemez.

Hatta irili ufaklı bir çok kriz ve skandala tanık olduk.. 2011’in son günlerinde 88 yıllık Cumhuriyet tarihinde kimsenin altına imza atmaya cesaret edemeyeceği bir skandala şahitlik ettik.

Ustalık bu mudur acaba ?..

Ülkenin içinde bulunduğu birçok sorun çözüm beklerken, gündelik polemikler ve bedelli askerlik hesaplamalarının toz bulutu içerisinde ustaca bir “Kurtarma Operasyonu” yapıldı ve bitti…

Öyle böyle değil, sadece kurtarma yok burada; kurtarma esnasında teraziyi tutan güzel adaletin ırzına da geçildi aynı zamanda…

Memleket hayrına hiçbir konuda mutabakat sağlayamayanlar, konu “ŞİKE” ve Aziz Yıldırım’ı kurtarmak olunca parmak kaldırma yarışına girdiler.

“Türk futbolundaki virüsü tedavi etmek üzere sekiz ay önce çıkartılan bir yasa, suçluya göre apar topar değişir mi, böyle adalet ve hukuk olur mu?” diye itiraz edecek, Şamil Tayyar dışında koca Meclis’te bir Allahın kulu çıkmadı.
Toplum vicdanlarının sesine sağır insanlara vekâlet vermenin derin acısını yaşıyor…

Toplumda, sosyal medyada derin bir infial var.. Tepkilerin odağında doğal olarak iktidar var ve mesajlar “sandıkta görüşmek üzere” diye bitiyor…

Bazı futbol ve siyaset fanatikleri dışındaki her vicdan sahibi bu durum karşısında, kendini bir kez daha hesaba çekiyor ve çekmeli de…
Medyanın komik halleri

Hükümetin paralı askerleri ve medyasından, cılız da olsa vicdanına ses verebilecek yarım adam dahi çıkmadı, patronun çıkarlarına odaklanmış karşı mahallenin çıkar odaklı adamları da, toplum yararı karşısında üç maymun taklidi yapa yapa maymuna döndüler adeta…

Onlardan da hiçbir ses yok…

Adamlığın bu kadar ucuza alınıp satıldığı bir memlekette şaşırmadım doğrusu.
“Vücut bir camidir vicdan seccade, onun bunun çıkarına seremem” diyen Âşık Reyhanî;

Ve,
“Fikrin ne fahişesi oldum, ne zamparası!
Bir vicdanın, bilmem, kaçtır hava parası” diyen büyük üstat, devrimizin hacıyatmazlarına nasıl seslenirdi acaba…
Türk sporunun en bahtsız dönemi

Siyasette çok kullanılan bir laf var “üç koyunu verseniz güdemezler” diye. Bu dönem bu lafın tam karşılığını bulduğu yerin adresi Türk futbol ve sporu oldu.

Türk sporu; haber spikerliği etkisiyle lafı eveleyip gevelemeyi, uzun konuşup suya sabuna dokunmayan anlamsız cümleler kurmayı icraat zanneden, sporla ilgisi okuldaki beden eğitimi derslerinden ibaret olan birine emanet…

Yasa değişikliğini canhıraş bir şekilde överek savunduğunu görünce, bu bir şaka olmalı dedim.

Eyvah ki ne eyvah…
Kim bu Gümüşdağ?

Elindeki “damatlık” anahtarını önüne gelen her kapıya sokarak açmayı deneyen, “anahtar”ı ustaca kullanan, bunun dışında hiçbir özelliği olmayan, işi nedeniyle hükümete ters düşmekten çekinen şahısların şirinliklerini samimiyet zanneden bir orta yolcu.

Önümüzdeki seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığına aday olmaya kalkar da, olursa şaşırmayın sakın.

Her ikisi de, uzun kulis çalışmalarının sonunda amaçlarına ulaşmış olmanın sevinciyle öyle açıklamalarda bulundular ki, sanırsınız dillerinin zembereği çözüldü ve irtibat koptu.

Mealen, bundan sonra Türk futbolunun çok mükemmel olacağı müjdesini veriyorlardı.

Doğru, şike serbest, şikeciler serbest… Her şey eski günlerdeki gibi güzel olacak…

Tarih bu dönemi dünürlerin, damatların ve evlad-ı iyalin “yıldızının parladığı anlar” olarak yazacak.

Fakat Türk futbolunun utanç yılları olarak kayda geçecektir.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı