Demokrasi ve Futbol

Ülkelerin demokratik düzeyleri, sanayi, spor, siyaset, sanat, iktisat, ve rekabet düzeyleri ile parelellik gösterir.

Ulusların yükseliş ve çöküş nedenlerini araştıran tarihçiler, düşünürler ve filozflar, toplumların yükseliş ve çöküş nedenlerini sonuçta iki temel kavrama bağlarlar: ADALET VE ÖZGÜRLÜK…

Bir ülkede yöneten ve yönetilenler ne kadar adil ve özgürse, o ülke tüm kurumları ile uluslararası alanda o denli söz ve itibar sahibidir.

Yükseliş ve çöküş bir anlamda bu iki temel üzerine inşa edilmiştir. Bir anlamda demokrasi ne kadarsa, uluslararası arenada o kadar varsın.

Ben spor dalları arasında futbolu oldukça demokratik bir oyun olarak görürüm. Ülkemizde her konuda olduğu gibi futboldaki süreç de kendi işleyişine bırakılmaz. Bu nedenle de bu ülkede her sporsever er ya da geç futbolun gerçeği ile yüzleşmek zorundadır. Çünkü statları dolduran ve ekranları başındaki milyonlar bilmelilerki görünenin bir de görünmeyen çirkin yüzü var.

Demokrasimiz gibi futbolumuzda hızla kaosa sürüklenmektedir. Herkesin bildiği bir gerçek var ki;

Kulüp yönetimleri ve taraftarların geneli, adil oyun derken aslında, tüm kararların ve tercih haklarının kendi lehlerine olmasını söylemek istemektedirler.

Kim ki adaletten, eşitlikten bahsetmeye başlamışsa bilin ki, beni koruyun ve kollayın demek istemiştir. Bu söylem eskiden beri koruma ve kollama ile bir yerlere gelmeye alışmış takımların söylemidir. Geriye dönüp baktığımızda objektif kriterlere göre değerlendirme yapıldığında en az beş sezonda şampiyon ve küme düşenlerin yer değiştirdiğini görürsünüz.

Eski anlayışların hızla değiştiği bir ortamda, kulüp yöneticilerinin temel görevleri arasına, federasyonu, rakiplerini etki altında bırakmak, saha dışı oyunları bilmek ve iyi oynamak gibi yeni görevlerde eklenmiştir. Aslında bu hep vardı ama bugünkü kadar ayyuka çıkmamış ve ulu orta yapılmıyordu.

Aynı zamanda toplumsal bir yaramız olan, başkasına yapılan haksızlığa seyirci kalmak ve fayda sağlamak futbolda en üst noktaya çıkmıştır.

Bugünlerde bir kulübümüz, kendisini tüm kulüplerin üstünde görerek, adeta ‘futbolun genel kurmayı’ gibi açıklamalar yaparak tüm kamuoyunu etkilemeye çalışmaktadır. İstenilen saha neticelerini her şartta sağlamaya alışkın olanlar, işi o denli abarttılar ki hükümeti, yayıncı kuruluşu, federasyonu hasılı kendi dışındaki herkesi işin içine kattılar.

Çünkü milyonlarca dolar harcayarak kurdukları takımın, uluslararası arenada esamesi okunmazken, oynadığı futbol tüm taraftarlarına saç baş yoldurduğu için, tüm hedeflerinin uzağına düştüğü için taraftarının tepkisinden korktuğu için topu taca atarak hedef saptırmak istemektedirler.

Önceki yıllardan farklı olarak federasyon ve pek tabii ki hakemler üzerinde baskı da kurulamadığı için, neticeye gitmek oldukça zorlaşmıştır.

Bu ülkede ne futbol adamı, ne de futbolcu uluslararası başarıyı hedeflemiyor, içeride ali cengiz oyunları ile avuntu duyanların Avrupa yolculukları hep günübirlikten öteye gidememekte ve hüsranla son bulmaktadır.

Herkes, bütün kurum ve kişiler adaleti ve özgürlüğü gerçekten, ve herkes için isteyene kadar, maksat hasıl olmayacaktır. Çünkü herkesin bir hesabı, yüce yaratanın da bir hesabı vardır ve daima son sözü o söyler. Bu nedenle kaybedenin fazla üzülmesine kazananın da fazla sevinmesine gerek yoktur.

İlahi adalet mutlaka tecelli ediyor, fakat her fani onu göremiyor görse de yorumlayamayabiliyor.

Evet, her alanda, herkes için adalet, özgürlük ve demokrasi… Hemen ve her zaman! Çünkü bu oyun herkes için aynı kurallar geçerli olduğunda güzel oluyor.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı