Değişenler ve Değişmeyenler

Beşiktaş’ta geçen yıldan bugüne ne değişti, ne değişmedi diye düşündüm. Kategorik olarak ele aldığımızda, ne değişti ne değişmedi buyrun size bir demet:

YÖNETİM

Türkiye’de siyasette ve toplum kuruluşlarında başarısız olup da gitmek adeti yoktur.

Geçen defa kıran kırana bir rekabetten sonra işbaşı yapan yönetim, bu defa Ağrı dağı büyüklüğünde borç biriktirdiğinden, kimse zirveye çıkmayı denemedi bile. Mevcut yönetim de yukarıdan aşağıya inmeye cesaret ve niyet bile etmedi.

Kulüp yöneticiliğinde moda; ‘borçlandır, batır hiç kimse yönetime talip olmaya bile cesaret edemesin’ modeli değişmedi. Değişen, siyasette iktidar oylarını artırırken, sporda aday çıkmadığı için kerhen iktidar devam ediyor. Beşiktaşlılık duruşu; bu duruşun temsilcileri değişti, önceden Ali Gültiken tarzı iken, şimdi Sinan Engin tarzı bu duruşu temsil eder oldu.

TRANSFER

Her sezon en az elli milyon harcamak geleneği yine değişmedi. Ancak bu kez isabet oranı olumlu anlamda değişti. Transferlere değerinin üzerinde para verme alışkanlığı yine sürüyor.

Üç buçuk milyon Euro’ya alınan üç yüz elli bin dolara gönderilen futbolculara alışmaya çalışılırken, ilk defa bir futbolcunun gidişinden tazminat kazanıldı.

TEKNİK DİREKTÖR

Burnu Kaf dağında, küstah, kürdan yiyen bir teknik adam ve geride bıraktığı enkaz, yerini, vizyonu olan, FİFA’nın geleceği parlak teknik direktörler listesine adını yazdırmış, kişiliği ve endamı düzgün, gençleri önemseyen, risk almaktan korkmayan, seveni ve çekemeyeni çok bir teknik adamla yer değiştirmiştir.

İyi de olmuştur, takıma ruh gelmiştir.

OYUN ANLAYIŞI

Teknik direktör değişiminden sonra en büyük değişim, takımın oyun anlayışında ve sisteminde kendini göstermiştir. Takımın yanlış yerlerine monte edilmeye çalışılan oyuncuların, gerçek yerlerinde görev yapmasıyla seyir zevki ve temposu daha yüksek bir takım oluşmaya başlamıştır.

Geçen yıl bir sezon boyunca yapılan kenar ortadan daha fazlası, ligin ilk üç haftasında yapıldı.

İleride bitirici vuruş eksikliği ise değişmeyen tek şeydi.

TARAFTAR

Kartal’ın temposu hiç düşmeyen, performansı daima yüksek, her maçta takımının on ikinci adamı olarak görevini yerine getiren taraftarı, bu yıl da değişmeyen ve düşmeyen performansı ile en büyük övgü ve takdire sahip tarafı olarak göze batıyor.

Ertuğrul Sağlam ise bu yılki bütün kazanımların üzerinde bir kazanım olarak göze çarpıyor. Ancak unutulmaması gereken, medyada şimdilik övgü ve methiye yazan bir sürü kalemşor, pusuya yatmış kalemi süngüye dönüştürmek için fırsat bekliyor.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı