Bir güzel insan: Mehmet Özhaseki

Bazı özel insanlar vardır, insanlar içerisinde numune gibidirler, eylem ve söylemleri ile nevi-şahsına münhasırdır. Onları tanımasanız da, onlar sizi tanımasa da sever, saygı duyarsınız. Daha sonra bazıları ile tanışma, dost olma fırsatı bulursunuz. Bazı insanları da eylemleri ve eserleri ile sever saygı duyarsınız.

Bazen da tersi olur. Tanışmasanız da içiniz ısınmaz bir türlü…

Benim yaşamımda da böyle insanlar var. Hiç tanımadığım, tanışmadığımız halde “gönül galerimde” müstesna yerleri olan insanlar bunlar. Her meslekten, her yaştan….

İşte Mehmet Özhaseki bunların en önemlilerinden birisi.

Daha sonra kendisi ile tanışma, sohbet etme, aynı ortamları paylaşma fırsatlarım oldu.

Duruşu, samimiyeti, insanlığı ve herkese eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olması ile bir siyasetçiden daha çok, bir “gönül insanı” ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Aklı ve yüreği Erciyes’ten de yüksek.

İcraatları ne kadar görkemli ise, mütevaziliği ve kadirşinaslığı en az o kadar görkemli…

ANADOLU RÖNESANSININ BAŞKENTİ: KAYSERİ

Er ya da geç, bu ülke de geç kalmış ,engellenmiş, gecikmeli de olsa bir Rönesansın ayak sesleri hissediliyor. Bu Rönesans kesinlikle Anadolu’dan başlayacak. Başkenti de Kayseri olacaktır.

Yaklaşık iki yıl önce soğuk bir kış gününde temeli atılan “Atatürk Spor Kompleksi” içerisinde yer alan “Kadir Has Stadı”nın açılış maçı için Kayseri’deydik.

Kapalı spor salonları, olimpik yüzme havuzu, alışveriş merkezi ve sosyal etkinlik alanlarından oluşan bu büyük yatırım büyük düşünmenin, Türk insanına güvenin, iş bilirliğin ve Anadolu rönesansının başlangıç noktasının işareti ve sembolü olarak göz kamaştırıyor.

Rekabetin, yarışmanın “iyilik ve güzellikte yarışmak” olduğunu bilen, gören ve duyanlara bir kez daha hatırlatıyor bu eserler.

Yaşları 30’u bulmayan Türk mimarlar tarafından tasarlanan bu yapı, ses akustiği, rahatlığı ve konforu ve Türkiye’de ilk olması yanında, Başkan’ın bu genç insanlara güvenerek yetki ve sorumluluk vermesi, sorumluluk alması ile de adeta torunları tarafından Mimar Sinan’a ithaf edilmiş bir anıt eser özelliği de taşımaktadır aynı zamanda. Ona layık olma çabası da denebilir buna..

Galatasaray’ın Avrupa şampiyonluğu ne kadar anlamlı ise bu adımlar da o kadar anlamlıdır.

Kayseri’de şehircilik, yatırımcılık, yardımlaşma ve Kadir Has’ın deyimi ile “doğduğu topraklar ile ödeşmenin” destanı yazılıyor.

Örnek almak, öğrenmek iyilikte ve güzellikte yarışmak isteyen varsa buyurun Kayseri’ye…

Bu eserlerle birlikte iş bitti mi? Hayır. Bu stada yakışan sonuçları ve finalleri oynayacak bir takım yapmak. Şehrin ve Başkan’ın en önemli ödevi olarak önlerinde durmakta…

Kolayı ya da zoru hangisi, onu da zaman gösterecek…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı