Beşiktaş’ta Seçim Süreci

Türkiye’de 16 haziran tarihi bir anda önemli bir gün hâline geldi. Bizi ilgilendiren tarafı Beşiktaş’ta önemli bir seçim var.

Beşiktaş bir anlamda geleceğine karar verecek. Seçim de bu açıdan önem taşıyor zaten.

İki aday var; isterseniz kısaca adayların bugüne kadar yapmış oldukları ve kamuoyuna yansıyan çalışmalarından kısa bir özet vereyim.
Fikret Orman

Başkan zor zamanda görevi omuzlamış olmanın kendisine bir avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Beşiktaş Belediye Başkanı’nın paket oylarının ve yine TFF Başkanı’na ait paket oyların önemli bir kısmı ile yaşlı abilerin oylarının kendisine yöneleceğinden emin gibi.

Özetle paket oylar Başkan’ın en çok güvendiği mecra.

Bu rahatlığı seçim sürecinde de gözlemliyoruz. Önceden hemen hemen iki günde bir gazete ve tv ekranlarından mesajlarını takip ettiğimiz Başkan’ı seçim sürecinde medyada daha az görmeye başladık. Bu nedenle projelerini de öğrenemedik.

Başkan’ın seçim sürecinde en büyük koz olarak gördüğü (her seçim döneminde olduğu gibi) konuşmasının önemli bir kısmını buna ayıracağını düşündüğüm “stat” elbette bu seçimde de avantaj olabilir.

Stat konusunda taahhütlerin yerine gelmesi, stat gelirlerinin temlik edilerek kaynak sağlanması, stadın nasıl yapılacağına dair kaynağın açıklanmaması ve taahhüt edilen tarihte yıkımın gerçekleşmemesi ise Başkan’a en çok sorulan ve cevabı beklenen konular arasında…

Herkesin kendi arasında merak ettiği can alıcı soru ve merakını gidermek için kendilerine verdiği cevap da şu: Başkan bu kadar rahat olduğuna göre mutlaka bir bildiği olmalı…

Büyük ihtimal ki, Fikret Orman bu seçime tek aday olarak katılacaktı, fakat tv ekranından yaptığı bir anlamda meydan okuma olarak okunabilecek “yüreği yeten gelsin, çıksın karşıma aday olsun” sözü bir anda bu seçimi iki adaylı hâle getirdi.

İyi de oldu…

Ancak Anadolu bilgeliğinin zirvesi Yunus Emre’nin hakikatini sırası gelmişken hepimize hatırlatmakta fayda var:
“Söz ola kese savaşı, söz ola kese başı
söz ola ağulu aşı, bal ile yağ ede bir söz
Yunus imdi söz yatından söyle sözü gayetinden
Key sakın o şeh katından seni ırağ ede bir söz”…
Serdal Adalı
“Güçlü Beşiktaş güçlü Başkan” sloganı ile seçim startını veren Serdal Adalı rakibine göre daha atak, daha hızlı ve daha çok kişiye mesajlarını iletmek için de gecesini gündüzüne katarak seçim gününe kadar çalışmalarını sürdürüyor.

Rakibinin proje ve hedef açıklamadığı bir ortamda, peş peşe projelerini sıralayarak, iddialı, atak bir strateji ve kampanya yürütüyor.

Kendisine en büyük handikap olarak gördüğü “paket oylar” ve oy pazarlıklarına karşı Beşiktaşlıların vicdanına ve sağduyusuna sığındığını da gizlemiyor.

UEFA’dan gelen haber kısa bir süre canını sıksa da bu konuda camianın kendisini sahiplenmesi, kendisine ve hukukun tarafsızlığına olan güveni ile kurmayları ile birlikte çalışmalarının temposunu arttırarak yoluna devam ediyor.

(Kupa finalini o gün Sayın Adalı ve yönetim kurulu üyeleri ile aynı locada izleyen biri olarak UEFA’nın maçın özetini izleyerek bile gerekli ve olumlu kanaat elde ederek Beşiktaş’a ceza vereceğini düşünmüyorum.)

Tabii ki adil bir karar verilirse diye de not düşmeden edemiyorum.

Özetle iki adaylı bir seçimde son sözü kongre üyeleri söyleyecek. Beşiktaş kongre profilini de bilen biliyor.

Bu nedenle 90’lar kuşağı denen, daha sonra sosyolojik bir tanım uydurulacağını tahmin ettiğim bu liberal ve özgürlüğüne düşkün gençlerin üye olması için elimden gelen tüm çabayı harcayacağım.

Liberal, sosyal ve hür düşünceli insanların kirli pazarlıkların içinde olmayacaklarını, aklı ve vicdanı ile doğru olanın yanında yer alacaklarını, her türlü dikteyi reddedeceklerini düşünüyorum.

Son olarak da Beşiktaş için hayırlısı olsun derken, “Çoğunluğunuz nasılsanız o şekilde idare edilirsiniz” sözünü de hatırlatmakta fayda görüyorum.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı