Beşiktaş’ın Şampiyonluk Şansı

Bu yıl Türkiye ligi her zamankinden farklı bir mecrada ilerliyor. Öyle ki, ligin en dibindeki takım ligin tepesindeki takımı yenebiliyor. Yenemezse de, oynanan futbola bakarak (önceden bilgi sahibi değilseniz) kim lider kim sonuncu kestirmeniz pek mümkün olamayabiliyor.

Bu durumun en başta gelen nedeni, şike operasyonlarını aleni bir şekilde yapma cesaretinin kırılmış olmasıdır. Geleneksel yöntem “hakem hataları”! ile durum kurtarılmaya çalışılıyor.

 

Kim şampiyon olur

Oturmuş bir kadrosu, deneyimli bir ekibi olan, finansal sıkıntıları minimize edilmiş, takım ruhu üst düzeydeki kurumların kazanç yüzdesi ve şansı bu sistemden mahrum olanlara göre her zaman daha yüksektir.

Bu duruma hakemlerin jestlerini de ilave ettiğiniz zaman yarışa beş metre önde başlıyorsunuz demektir.

Şampiyonluk adayları arasında “sevinç ve hüzünlerini” toplumla paylaşan, toplumun gözü önünde yaşayan tek kurumdur Beşiktaş.

Belki de bu yüzden, yönetim değişikliği sonrası bugüne kadar rakiplerinin ondan geri kalır bir yanı olmamasına rağmen en çok Beşiktaş’ın borçları konuşuldu.

Bütün bu mevcut tabloya rağmen, bu yıl şampiyonluk Beşiktaş’a “al götür beni” diye göz kırpmaktadır. Eğer Beşiktaş’ta onu canı gönülden isterse, her zamankinden daha kolay bir şekilde şampiyonluğu elde edebilir.

Beşiktaş’ın bu yıl şampiyonluktaki şansı da şanssızlığı da Samet Aybaba’dır. Eğer hoca zor elde ettiği şansı kolay heba etmezse, bir kez daha söylüyorum ki, Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı hâlâ yüzde ellidir. Bu şansın artıp azalması da hocanın elindedir. Bunun yolu da hatalardan ders alıp arınmaktan geçmektedir.

İşine daha çok odaklanması, kalan zamanı kayıpsız atlatmak için kendi ve rakip takımların tomografisine göre doğru tesbit, teşhis ve tedaviye hemen başlaması gerekmektedir.

Aksi takdirde sezon sonu hocadan duyacağımız açıklama, “Arkadaşlar bu yıl bizim için feda yılıydı, bu nedenle beklentilerimiz de imkânlarımız da bu kadardı. Bu şartlarda elde ettiğimiz sonuç başarıdır” mealinde bir açıklama olacaktır.

Ben de hocaya, her şey para olsaydı sahaya para saçan Manchester City ve Chelsea gibi takımların şampiyonluğu kimseye bırakmamaları hatta yenilmemeleri gerektiğini ve liderliğin zor durumlarda ortaya çıktığını hatırlatırım.

Bir kez daha diyorum ki Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı yüzde ellidir. Bu oranın azalıp artması da yönetim teknik heyet ve futbolcuların özellikle de Aybaba’nın elindedir.

Camia inanır ve kenetlenirse başarı peşi sıra gelecektir.

 

Galatasaray’ın bilanço başarısı!

Düne kadar GS Türk futbol tarihinin en borçlu kulübüydü. Kamuoyu hâlâ bu borç stokunun nasıl yapıldığını da, iki yılda bu borçların nasıl eritildiğini de tam olarak anlayamadı. Bilgisine başvurduğumuz kişilerin adres olarak gösterdiği altmış milyonluk stat gelirleri bunu açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Çünkü GS bu rakamın çok üstünde transfer harcaması yapmaktadır.

Başkan kendi cebinden para aktarmadığını söylediğine göre, geriye tam olarak cevaplanamayan “borsa manipülasyon oyunu” kalmaktadır.

Bu konu daha da çok konuşulacağa benziyor, çünkü SPK yönetiminin görevden el çektirme nedenlerinden biri olarak GS’nin borsa sihirbazlığına göz yumulması gösteriliyor. Kesilen cezanın da öncü bir artçı olduğu finans çevrelerinde sıkça konuşulmaya başladı bile.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı