Beşiktaş’ın Öncelik Listesi

Beşiktaş’ın yeni yönetiminde yer alan bazı arkadaşlarla sohbet ederken; “Öyle bir tablo ki, 2001 krizindeki Türkiye ekonomisinden farkı yok” dedim.

Sadece bir fark var… O da en temel fark…

Bu fark ve ayrıntı umudumuzu diri tutmamızı sağlıyor. İyi yönetilirse kanatları kırık Kartal’ın tedavi süreci daha kısa, uçuşu uzun soluklu olabilir.

O dönemlerde, dünyada tüketici güven ve mutluluk endeksinde Türkiye en sonlarda yer alıyordu. Toplumda gelecek endişesi, işsizlik had safhaya çıkmıştı.

Gelinen noktada bugün Beşiktaş’ta ekonomik durum benzer bir tablo içermekle birlikte, daha iyiye olan güven ve inanç anlamında tam ters bir tablo var.

Rant çevreleri dışındaki herkes YD esaretinden kurtulmayı, kurtuluş savaşının başlangıcı olarak görüyor.

Ekonomik tablo herkesin malumu…

Bu noktada iki şey çok önemli; Açık, şeffaf, katılımcı, demokratik ve camianın tümünü kucaklayıcı ve desteğini arkasına almış bir yöntem ve yönetim anlayışı…

Bugünkü tabloyu ortaya çıkartan sebep sonuç ilişkisinin temellerine inilerek yüzleşmenin sağlanması…

Herkes farkında ki; katakulli ile Serdal Adalı’nın Beşiktaş’a hizmet etmesinin önüne geçen akıl, Beşiktaş’ı sadece ekonomik olarak değil, koca çınarı farklı kılan tüm değerleri de dinamitleyerek görevini(!) tamamlamıştır.

Beşiktaş kendisini farklı kılan bu değerleri yeniden inşa ederse Zümrüdüanka gibi varoluşunu eskisinden daha anlamlı ve güçlü kılacaktır.

Öncelikler listesinde ortak değerlerin, yeni vizyon ve stratejilerin güncellenmesi, özümsenmesi ve kurumsallaşması hayati önemdedir.

İlk öncelik güven, birlik ve beraberliği tesis etmek olmalıdır. Ağızlarda sakız olan klişeden öte bir anlamı olmadığını gördüğümüz, “camianın ileri gelenleri”nin zor günde geri durup, ileri gelmediği görüldü. Bu palavrayı tamamen sonlandırmak için, bir kez daha istişare, müzakere ve katılım denenmeli, olmuyorsa umut listesinden de tamamen silinmelidir.

Türk futbolu ülke gelişimine paralel bir seyir izleseydi, bugüne kadar Türk kulüplerinin müzesinde en az beş tane uluslararası kupa yer alır, ya da final oynamış olurlardı.

Türkiye’yi ekonomik krize sokan çeteye karşı amansız bir mücadele veren ülkenin önemli bir değerinin üyelik müracaatını birkaç kez reddeden, işi düştüğü zaman bin bir özürle önünü ilikleyen akıl, ne kadar sağlıklı ve ne kadar ahlaki bir akıldır.

Beşiktaş’ın öncelikleri arasında bu hasta aklı teşhis ve tedavi etmek de vardır, olmalıdır…

Beşiktaş’ın baştan aşağıya check-up’tan geçip, yenilenmeye ihtiyacı var. Bu bir reorganizasyon süreci olduğu kadar bir renevasyon sürecidir de aynı zamanda.

Büyüme ve küçülmenin sınırları belirlenmiş, bir, üç, beş yıllık planları mevcut; ben değil, biz anlayışının hâkim kılındığı dünya gerçeklerine uygun bir sistem…

Futbolun Sokrat(es)ı Fernandes’in Türkiye’de kalmasının sağlanması ile stat konusunun acil çözüme kavuşturulmasının önemini söylemeğe gerek yok zaten…

Hükümetin en yetkili isimlerinin “stat konusu tamam” demelerine rağmen, zaman zaman duyulan aykırı seslere bir son vermenin zamanı olduğu kadar, Beşiktaş taraftarı ile hükümetin karşı karşıya gelmesinin de önüne geçilmesi gerekir.

Sevgili Başkan,

Gidişatla ilgili zaman zaman dertleştiğimiz de oldu, kızdığımız da, ama sevdamıza hiç küsmedik…

Bizler birer romantik mazoşist değiliz, bu kaos ortamında mutlaka Edirne’den öteye geçmenin sınırları ve imkânlarını sonuna kadar zorlamak da en kısa hedef olmalı, derhal yola koyulmalıyız.

Yol uzun ve zorlu…

Bir Sertab Erener şarkısındaki gibi “Bir çaresi bulunur elbet, bir uyuyup uyanmalı”. Beşiktaş için uykusuz geceler ve uyanma vaktidir…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı