Beşiktaş Nasıl Dünya Markası Olur

Kendimi renklerine adadığım biri olarak, ülkemin en eski ve en değerli markasının nasıl uluslararası bir marka hâline dönüştürülebileceği, en önemlisi de içinde bulunduğu darboğazdan nasıl kurtulacağı konusu, her Beşiktaşlı gibi benim de ilgi odağım oldu.

Bunu düşünürken gördüm ki, Beşiktaş’ın içinde bulunduğu durumu birçok ünlü kulüp de yaşamış.

Bu nedenle yukarıda kullandığım başlık temeli sağlam ve bilerek atılmıştır.

Elimde “Futbol Taraftarlarının Marka Değeri Yaratmaları Üzerine Bir Araştırma” var. Bu araştırmanın sonuçlarına gör Beşiktaş taraftarları tüm rakiplerine göre açık farkla ve farklılaşmış olarak, takımlarının marka olduğu ve marka değerine verdikleri önem açısından en tepede yer almaktadır.

Bu sonuç, piyasada oluşan algıyı tersyüz eden bir sonuçtur aslında.

Bugünkü tablonun sorumlusunun da “Marka Değeri”ni hiç ağzından düşürmeyen biri olması da ayrı bir sonuçtur…
Futbolda nasıl dünya markası olunur

2008 ekonomik krizini erken yaşamamız ve önlemlerini erken hayata geçirmemiz ülke olarak rakiplerimizle aramızdaki gelişmişlik farkını kapatmak için bize sunulmuş büyük bir fırsattı…

İsterseniz ben size bu krizi en derinden yaşamış ve atlatmış eskisinden daha sağlam ve büyüyerek yoluna devam edenlerinden bahsedeyim…

Türk spor medyasının ilgi alanına girmeyen, Barcelona, Juventus ve Arsenal gibi markaların başarı öyküsünün mimarlarını dinledim, onlarla temaslarım oldu…

Bunlardan biri FCB markasının2002-2007yıllarında pazarlama politikalarına yön veren Calzada.

Calzada Barcelona’nın gerçek bir dünya markasına nasıl dönüştürüldüğünü şöyle özetliyor:

“Dünya markası olmak için; altyapıya yatırım yapmak, topluma saygılı olmak, akıllı pazarlama fikirleri bulmak, en önemlisi de futbolu adam gibi oynamak ve insana değer vermek gerekir.”
Markanın konumlandırılması
“Çoğu kendi alt yapımızdan yetişmiş oyuncularla ‘ofansif futbol’ oynarız. Bunun için de seçeceğimiz teknik adam ve oyuncunun bu felsefeye uygunluğuna bakarız.

150.000 üyemiz var ve başkanı bu üyeler seçer.

Topluma katkıda bulunmak; 2005 yılında çocuklara odaklandık. Gelirimizin 0,7’sini UNICEF’e bağışlayarak logosunu formamıza aldık. Bu bize dünya çapında bilinirlik sağladı. Başarı iki şeye bağlıdır; insanları önemseyeceksin, en önemlisi de iyi futbol oynayacaksın.

Devamında başarı gelince dünyadaki taraftarlarımız arttı. Hızlıca Çin, Japonya ve ABD’de yayıldık. Ronaldinho döneminde maçları kaybettiğimizde bile taraftar sayımız artmaya devam etti. Sonrasında Messi ile yine büyümeyi sürdürdük. Bir kez daha belirtmeliyim ki, Q7’ye bir kez daha şans verilmeli ve takıma kazandırılmalıdır. Fernandes’in yokluğunda takım sadece koşan ama üretimi sıfıra yakın bir sıra takımına dönüştüğünü bilmek ve anlamak lazım.”
Gelir artışı
“NIKE, AUDI gibi global markalara ‘biz dünya markası olacağız bize yardım edin’ dedik. Bize inandılar ve dünya çapında büyümemize destek oldular. O gün gelirimiz 160 milyon avro idi. Bugün yaklaşık 500 milyon avro.”

Bugün sizle Barcelona’nın yeniden yapılanma ve kurumsallaşma hikâyesini paylaştım. Belki daha sonra JUVENTUS ve ARSENAL’in hikâyesini paylaşabilirim. Ama en önemlisi bu yazıya ve yapılanları Beşiktaş Başkanı ve YK’nun iyi irdelemesinde büyük fayda görüyorum.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı