Beşiktaş Kaptanı Ne Kadar Başarılı?

Taraf gazetesinin yazarlarının farklı ve kendine has okuyucuları var.

Hiçbir Taraf yazarına A. Hakan’a twitter takipçilerinin yazdığı gibi; “Ay bugünkü yazınıza bayıldım, yine çok şeker şeyler yazmışsınız, çok tatlısınız” tarzı ayılma bayılma mesajları geldiğini sanmıyorum.

En azından benim başıma böyle bir olay gelmedi. Yazılarla ilgili okuyuculardan mektup formatında, uzun ve şu konular hakkında ne düşünüyorsunuz tarzında yorumlar aldım.

Bir iki hafta önce yazdığım bir yazıya atfen yorum yazan Serkan Çakar Bey yazısının sonunda “Neden hiç kimse İbrahim Toraman’la ilgili gerçeklerden bahsetmiyor” diye sormuştu…

Ben de sözleşmesi bitmek üzere olan İ. Toraman’ın teklif edilen yeni sözleşme süresi ve önerilen ücret yerine daha uzun ve daha yüksek bir bedel talep etmesi üzerine, uygun bir zamanda bir yazı yazmayı düşündüğümü belirtmiştim.

Bu noktada iki gün önce kendisinden uzun bir mail aldım.

Konunun önemine binaen Av. Sayın Serkan Çakır’ın gönderdiği e-maili paylaşmak istiyorum….

 

“İbrahim Toraman hakkında fikirlerim”
“Sayın Öztürk, selam ve hürmetlerimle sözlerime başlamak ve İbrahim Toraman ile ilgili fikirlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Maksadım İbrahim Toraman özelinde değil genel bir değerlendirmeyi kendisinin üzerinden yapmaktır.

İ. Toraman sanırım 31 yaşında. Dokuz sezondur Beşiktaş kadrosunda.

Şimdi sorularım (Tabii bu soruları her futbolcu için soruyorum):

Büyük takım tabir edilen takımlara transfer yapılırken hangi kriterler dikkate alınmaktadır. İbrahim Toraman 22 yaşında savunma mevkii için transfer edildiğine göre:

Modern savunmada tandem oynamaya yatkın, çok yönlü oynama potansiyeli ve yetenekleri gelişime açık; hızlı, çevik, güçlü, oyun zekâsı yüksek, takım oyununa uyumlu, isabetli pas yüzdesi yüksek, rakibin ataklarında sezgi gücü yüksek; futbolun oyun olduğu bilinci ile biz taraftarlara dürüst davranan, kendi eksiklerini ve yetersizliğini bastırma adına mücadele ediyor görüntüsü vermek için sinirli görünme ya da bu tür olumsuz özelliklere sahip olmama. vs…

İbrahim Toraman’da bu kıstasların ne kadarı var?

İ. Toraman dokuz yılda ne kadar gelişim gösterdi?

2005 yılında yüz metreyi ne kadar sürede koşuyordu, yine o zaman kaç cm. sıçrama yapıyordu, ani refleks hızı neydi şimdi ne oldu?

Dokuz yıldır hangi önemli takımdan transfer teklifi aldı ve reddederek Beşiktaş’ta kaldı?

Bu takımın en büyük handikabının yıllardır takım savunması olduğu söylenir, bu yıllarda savunma içinde oynayan yegâne oyuncu İbrahim Toraman olduğu hâlde tek bir olumsuz eleştiri yapılmaz, sebebi nedir?

Ben size bu oyuncunun oynadığı maçlarda yenilen gollerdeki hatalarını tek tek gösterebilirim, ki en az 70 tane. Ve aynı hatalar hep tekrarlanır.

Diyorlar ki; İbrahim Toraman birden fazla mevkide oynayabiliyor. Mesele o mevkide durmak değildir. O mevkiinin gerçek sahibini aratmayacak derecede başarılı oynayarak o mevkiinin hakkını vermektir.”
Görüşler böyle…

İbrahim Toraman’la ilgili saha dışı davranışları konusunda da oldukça fazla görüş var. Bizi saha içi ilgilendirdiğinden bu konulara girmiyoruz.

Bu yıl kontratını üç yıl daha uzatmak isteyen İbrahim Toraman’a yönetimin önereceği süre de, rakam da ayrıca önem arz ediyor.

Feda yılında taraftarın maddi özverisini Cenk’in cebine koyan yönetim ve özellikle de İbrahim Toraman’ın fedası tüm taraflarca merak ediliyor…

 

Nice yıllara Beşiktaş

19 mart akşamı 110. yaşını kutlayan Beşiktaş’a başarılarla dolu ve uluslararası alanda da kupalar kazanarak tüm Türkiye’yi gururlandıracağı bir gelecek dilerim.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı