Beklenti ve Gerçekler

Beşiktaş’ı sekiz yıl yönettikten sonra TFF başkanlığına terfi eden Yıldırım Demirören, yeni yönetime 2001 krizindeki Türkiye tablosunu aratmayan bir bilanço bırakarak Beşiktaş’a veda etmişti.

Yerine gelen Fikret Orman yönetiminin bugüne kadar yaptığı ve yapmadığı icraatlara baktığımızda, kulübün manevi ortakları ve paydaşları olan taraftarlarla konuştuğumuzda beklenen performansın uzağında, hayal kırıklığı otobanında hızla yol aldığını görüyor ve duyuyoruz.

Bu noktada temel beklentileri birkaç başlık altında toparlayabiliriz:
Kurumsal yönetim

Dünya standartlarında ve eski hatalardan arınmış bir yönetim anlayışı. Geçmiş günahlara ortak olmuş yöneticiler ve anlayışın terk edilmesi.

Finansal tablonun netleştirilmesi ve sıkı maliye politikası çerçevesinde denk bütçe altyapısının hazırlanması.
Denetim raporu ve sonuçları

Beşiktaş taraftarı şampiyonluk bekler gibi, denetim raporunun kamuoyu ile paylaşılmasını ve herhangi bir usulsüzlük var ise bunun hesabının da sorulmasını beklemekte…

Ernst &Young raporu tamamlayıp ilgili yönetim kurulu üyesine teslim edeli epeyce zaman geçti!
Yeni stadın yapılması

Yapımı yılan hikâyesine dönen ve seçim malzemesi olmaktan öteye geçmeyen sanal projeler yerine, başlangıç ve bitiş tarihi belli, gerçek bir stat projesinin kamuoyu ile paylaşılması.

Bugüne kadar stadın önünde engel olarak gösterilen hükümetin kültür ve spor bakanları, stat yapımı ile ilgili idari hiçbir sıkıntı olmadığı, devletin Beşiktaş’a destek olarak stadın arkasındaki kamu arazisini de tahsis ettiğini açıkladı. Fakat yönetimden ciddi bir adım da açıklama da gelmedi.
Querasma sorununun çözümlenmesi

Beşiktaş Q7 dışında geçen yılki kadrosu ile yoluna devam ediyor.

Maalesef ki, Fernandes olmadığında oyuna ve skora şekil verecek ikinci bir oyuncu da yok. Kısaca Beşiktaş’ın Q7’ye, Q7’nin Beşiktaş’a ihtiyacı var.

Başkan ve adamlarının her fırsatta tekrar ettiği çözüm ve açıklamalar ekonomi biliminin temelleri ile uyuşmadığı gibi çözüm de değil.

Yüksek bedel ödediğiniz bir şeyin ücretsiz olarak elden çıkartılmasının, parasını ödediğiniz hâlde kullanılmamasının mantıki bir izahı şu âna kadar yapılmadı.
Sonuç beklentisi

Yukarıda belirttiğimiz ana hususlar dışında çözüm bekleyen birçok konu var.

Altı aylık performansı değerlendirdiğimizde bundan sonra neler olabileceğini anlayacak kadar veriye ulaştığımızı söyleyebiliriz.

İlk altı ayda “küçülmek iflas ve Q7” eşliğinde yukarıdaki temel konulara hiç temas etmeden ve geleceğe dönük pek de umut vermeyen, birbirine benzer tekrarlardan oluşan birçok medya röportajı izledik.

Sorulmayan ve cevaplanmayan sorulara ben de küçük ilaveler yapmak istiyorum.

Esas temel konular hakkında tam net ve tatminkâr bir açıklamayı ne zaman alabiliriz?

Kurumsallaşmadan ne haber var?

Gelecek ve başarı projeksiyonunuz var mı, var ise nedir?

Küçülerek büyümeyi ve başarıyı nasıl temin edeceksiniz? Başarı sözkonusu olmadığında gelir artışını sürekli hâle getirmek mümkün olur mu?

Kamuoyunu tatmin edecek ve herkesi kucaklayacak bir gelecek tasavvurunuz var mı?

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı