Aşırı Stoklar, Erken İndirimler ve Karsızlık, Sektörün Kabusu Oldu

Nurullah Öztürk: Güçlüler satış ve kar, zayıflar zarar üretiyor

Bugüne kadar sektördeki yabancı ve güçlü ulusal oyuncuların iktidarlara sundukları görüş önerilerinin dikkate alındığını söyleyen Hatipoğlu CEO’su, gazeteci-yazarNurullah Öztürk, “Bu görüşlerin özeti şuydu; organize perakendenin payı düşük, bu oran AB ülkelerinin altında, bu nedenle sektörü disiplin altına almayın, herkes bildiğini yapsın.
Ve herkes bildiğini yaptı. Sonuç bu oldu. Hem kendileri hem de pazar paylarına göz diktikleri küçükler kar edebilir oldu. Ne de en önemli argüman olarak sundukları ‘biz kayıt dışına karşı mücadelede en önemli aracıyız’ sözü de realize olmadı. Türkiye’de ekonomi biraz kımıldasa herkes derhal kar maksimizasyonu peşine düşüyor. Bu da bir anda hesap kitabın ve ekonomik gerçeklerin unutulmasının faturasını pahalı ödüyor” dedikten sonra şunları söyledi:
“Örneğin önceden kiralanan bir mağazanın kirası bir günlük cirosuna tekabül ederken son kiralanan yerlerde bu oran neredeyse mağazanın bir haftalık cirosuna tekabül etmektedir.
Kar Sorunu: Sektör durgunlaştıkça finans ihtiyacını karşılamak için indirimlere gitmektedir. Global tedarikçiler bu indirimleri perakendecinin kendi kar marjlarından fedakarlık yaparak yapmaya zorlamaktalar. Bu global tedarikçinin satışlarına katkı yaparken perakendeciye zarar yazmaktadır. Yerel tedarikçilerin bu gücü olmadığı için bu kez perakendecinin dayatması karşısında onlar korumasız kalmaktadır. Sonuçta güçlüler satış ve kar zayıflar zarar üretmektedir.
Sektörün en önemli sorunu insan kaynakları sorunudur. Ehliyetli ve emniyetli insan açığı cari açıktan daha büyük bir sorundur.
Piyasalarda yaşanan durgunluk taksit ve indirimle aşılmaya çalışılıyor.
Sonuç olarak perakende sektörü herkesin birbirini yok etmeye çalıştığı, talepten fazla arz nedeniyle herkesin birlikte içine düştüğü hayal kırıklıkları çukuruna dönüşmek üzeredir.
Özet olarak yaşanan bu krizin nedenlerini Papa 1. Gregory tarafından dikkat çekilen 7 büyük günah: tembellik, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, yıkıcılık, kibir, oburluk ve yine Gandi’nin dikkat çektiği; ilkesiz siyaset, emeksiz zenginlik, vicdansız haz, niteliksiz bilgi, özverisiz ibadet, insanlık yararına olmayan bilim, ve ahlaksız ticaret nedeniyle yaratılan bir ortam olduğunu söylemek gerekir.
Bu konularda daha fazla bilgi ve çözüm arayanlar için geçen ay yayınlanan ‘Dünyayı yöneten güç; Ticaret ve perakende’ kitabımı tavsiye ederim.”(Retail Türkiye)

 

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı