Anadolu Organize Perakendeyle MS 1200 Yılında Selçuklular Döneminde Tanıştı

Nurullah Öztürk’ün “Dünyayı Yöneten Gerçek Güç: Ticaret ve Perakende” kitabında Türklerin ticaret ve perakendedeki serüveni anlatılıyor

Global firmalarda edindiği deneyimi yerel kültür ile harmanlayarak yeni bir anlayışla firmalara hizmet sunan Nurullah Öztürk kaleme aldığı ve Hayat Yayınları’ndan çıkan “Dünyayı Yöneten Gerçek Güç: Ticaret ve Perakende” adlı kitabında, Anadolu topraklarında organize perakendenin ortaya çıkışından bugüne kadar yıllar boyunca geçen ticari yaşam, çarpıcı örneklerle okuyucuya sunuluyor.

Modern mağaza zincirlerinin ortaya çıkışı, süpermarket ve hipermarketin icadı ve bu dönemde global marka olmayı başaran perakendecilerin başarı öyküleri ve stratejilerini anlatan Nurullah Öztürk, “Tarihî akışa dikkat ettiğimizde, alışveriş ve perakendenin ilk çıkış noktasının Karum, Agora, Forum, Kervansaray ve Kapalıçarşı olduğunu, bu yapıların değişerek ve gelişerek bugünlere de ilham kaynağı olduğunu görürüz. İlk çağlardan bugüne kadar ülkelerin istilası ve fethi, silahla değil ekonomi ve ticaret yoluyla gerçekleşmiştir. Markalar bu fethin en önemli araçlarıdır” dedi.

Kitabında, “Savaşların barbar içgüdülerin, ticaretin ise medeni hesapların bir kapışması” olduğuna dikkat çeken Öztürk, dünyanın yaşadığı krizler, sebepleri, ticarî seyahatler, Batı tarafından Doğu’nun ve Çin’in keşfi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki ticaret ve perakende hayatını özetliyor.

Nurullah Öztürk, “Ticaret ve perakendenin düzenlenmesi ve gelişmesine en güzel örnekler yine kendi tarihi derinliklerimiz içerisinde saklı. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde zirveye çıkan ahilik ve lonca sistemi bu dünyanın dertlerine çare olacak güncellik ve modernliğe sahip modellerdir” dedi.

20. yüzyıla geldiğimizde, finans ve perakendenin zirveye ulaştığını hatta bu çağın “finans ve perakende yüzyılı” olarak isimlendirilmesinin doğru olacağını, nedenleri ile gözler önüne seren Öztürk kitabında, temel olarak ticaret ve perakendenin gelişim ve değişim çizgisinin nerede ve nasıl başladığını, ne şekilde devam ettiği ve şu anda ne durumda olduğu konularını işlemiştir.(Haberler.com)

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı