Altyapı Yatırımı Böyle Olur

Özellikle bizim coğrafyamızda önemli işler yapanların da, önemli işlerin de adı sanı fazla anılmazken, “boş teneke gürültüsü” misali, eften püften şeylerin gürültüsü çok oluyor.

Kişi ya da kurumların büyük para harcayarak yarattıkları boş gürültüler son dönemde “Piar” olarak nitelense de kimsenin itibar etmediğini anlamaları için biraz daha zaman tanımak gerek sanırım.

Her neyse…

Bugün size Türkiye’de sessiz, derinden ve devrim gibi bir çalışmadan söz etmek istiyorum.

Bildiğiniz ya da büyük ihtimal duyduğunuz gibi Barcelona’nın başarı öyküsünün temeli aslında bir altyapı ve kurumsallaşma devrimidir.

Şimdi bu başarı öyküsünün Türkiye’de de yazılması için Avea Barcelona ile birlikte Türkiye’de FCBEscola Camp projesini hayata geçirdiler.

Birkaç hafta önce bu çalışmanın gidişatı hakkında bilgi almak için Avea’nın kurumsal direktörü dostum Türker Çelik’i aradım…

Projenin başarısından heyecan ve umutla bahsedince, detaylı bilgi almak için buluştuk…

Projenin başlangıcından bugüne gelene kadar yaşanan süreç ve devamı…

Proje Türkiye’de futbol altyapısını geliştirmeyi ve fırsat eşitliği sağlamayı hedeflerken, başarıyı yakalamış bir ekolün Türkiye’ye transferi anlamını da taşıyor.

Edirne’den Van’a kadar 9-14 yaş grubundan müracaatta bulunan beş bin kişi arasından ön değerlendirme ile seçmelere çağırılan 1500 gencin Türkiye Spor Okulları Federasyonu desteği ile seçmeleri yapılmış. 15’i Van, 17’si İzmir, ve 88’i İstanbul elemelerinde seçilen toplam 120 genç yetenek FCBEscola Camp Avea Direktörü Cleaveria Mayol’un yönetimi, genel prensipleri ve know-how’u ile tasarlanan eğitimlere alındı.

Kamp döneminde ayrıca 24 spor öğretmeni ve antrenöre de eğitim verildi. Antalya’daki eğitimlere Barcelona ulusal antrenörü Josep Martallo ile Messi’yi keşfeden hoca olarak ünlenen Carles Rexach’da katılmış.

Hemen belirtelim Rexach Türk çocuklarını çok yetenekli bulmasının yanı sıra hevesle ve özveri ile futbola bağlı olduklarını belirtmiş.

Bu proje devam ediyor, proje çerçevesinde keşfedilen çocuklardan 12’si Yıldız Milli Takımı’na seçildiği gibi bazıları profesyonel kulüplerin altyapılarına geçmişler.

İstanbul Riva kampına katılan 120 gençten 40’ı takımların yakın takibinde, bu çocukların 10’u doğudan, 30’u ise İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerden.

Türkiye Spor Okulları Federasyonu bünyesinde genç yetenekleri keşfetmek için 16 kişilik profesyonel hocadan oluşan bir takım oluşturulmuş. Bu takım FCBEscola Camp Avea’ya katılan yetenekleri yakından izlemekle görevli.

Bu projeyi takip etmeye devam edeceğiz; umulur ki bu proje başkalarına da örnek olur ve çığır açar…

Avea bu proje ile Türk sporuna doğru katkılar vermekle kalmıyor, yıllardır altyapı sözünü dillerinden düşürmeyen bir türlü icraata geçmeyenlere de ders veriyor.
Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de ampute futbolun tek kadın patronu olan Seval Yasak Antalya ampute futbol takımının Antalyaspor’a ilhak edeceğini ve ilk defa bir süper lig takımı olarak Antalyaspor’un ampute futbol takımı olacağını belirtti.

Bu gelişme ile aynı zamanda diğer profesyonel kulüplerin de bu alana ilgi ve alaka göstereceğini umduğunu belirten başkan, yapımına büyük emek verdiği Türkiye’nin standartlara uygun ilk ampute futbol sahasının da Antalya’da bulunduğunu belirtti.

Bu gelişmeler, umulur ki ilgililerine iyi birer örnek olurlar…

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı