Aldatanlar Bizden Değildir

Türk tarihi aldatanlar ve aldatılanların tarihidir aynı zamanda…

Aldatanların velinimeti aldanmaya gönüllü olanlar var bir de…

Şahsım adına, tanık olduğum dönem itibarıyla siyaset, spor, sanat gibi temel disiplinlerde bizi kimin aldattığını yaşayarak öğrendim.

Şairin dediği gibi; “içim rahat, ben yaşarken koptu tufan; ben yaşarken yeni baştan yaratıldı kâinat”.

Örneğin, siyasetin 1990- 2012 arası özellikle de son 12 yılının tüm detayları HD kalitesinde hafızamda saklı duruyor. Bir gün siyaset yazmaya karar verirsem, şu anda köşebaşlarını rehin almış sarı propagandacılardan da, gözü dönmüş ikiyüzlü şarlatanlardan da daha ilginç ve faydalı yazılar yazacağımdan emin olabilirsiniz…

Her şeyin bir zamanı vardır elbet…

Neyse, konumuz siyaset değil elbet, size Beşiktaş’tan bahsedeceğim…

Türkiye gibi sevdası; Beşiktaş gibi bir tutkusu olan; mutluluğu ve sevinçleri rehin alınmışların dünyasından yani…

Yalı çocuklarının babalarının, paraları ile çocuklarının eğlencesi hâline getirdikleri ve sonra da oynamaktan sıkıldıklarında, bir başka arkadaşına, oynaması için emanet bıraktıkları Beşiktaş’tan…

Ve tabii ki de, herkesin dört gözle beklediği denetleme raporu hikâyesinden…

Y. DEMİRÖREN sekiz yılda Beşiktaş’ın 800 milyonluk gelirini çarçur edip üstüne 600 milyon da borç bırakarak Fenerbahçe’yi kurtarmak için TFF’nin koltuğuna buyur edildiğinde, geride bıraktığı pisliği kapatacak güvenilir bir emanetçiye ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyordu.

Serdar Adalı ismi Beşiktaş camiasının genelinde büyük bir heyecan dalgası oluştursa da ayak oyunlarında usta “Derin Beşiktaş” bu tehlikeyi! ustalıkla savuşturmasını bildi…

Demirören ailesinin holdingin bir parçası hâline dönüştürdükleri Beşiktaş’ı Yalçın Karadeniz’e emanet etme düşüncesi ve Serdar Adalı’ya oynadıkları oyun çok büyük tepkiye neden oldu.

Fakat Demirören ailesi emanetçi arayışından vazgeçmedi… Buldu mu bilemiyorum…

Beşiktaş taraftarlarıysa Fikret Orman ve yönetiminden sadece bir tek şey istedi: “HESAP SOR FİKRET ORMAN” diyordu sessiz çoğunluk…

İşin içinde başka hesapların olduğunu bilmeyerek…

Şikecilerin bile affa uğradığı, Avrupa vizesi aldığı bir dönemde, takımının Avrupa’dan men edilmesini kabullenemedi Beşiktaş taraftarı.

Hesap veremeyen hesap soramaz…

Bilgisine başvurmak ve raporun akıbetini öğrenmek için Başkan’a not bıraktım. Raporu hazırlayan Ernst&Young Türkiye Başkanı Mustafa Çamlıca’yı da aradım.

Gizlilik şartını biliyorum elbette…

Beşiktaş taraftarının şampiyonluktan çok denetim raporunu beklediğini söyledim.

Ben genel hatları ile sonucun ne çıkacağını biliyorum. Neyin amaçlandığını da…

Kamuoyunun merak ettiği başta denetim raporu olmak üzere birçok konuyu, Beşiktaş’ta neler olup bittiğini, herkes adına herkes gibi bilmek ve anlamak istiyorum.

Bu sorularımı önce Başkan’a yöneltmeyi düşünüyorum, eğer bu mümkün olmazsa bu soruları herkes adına kendisine bu köşeden yönelteceğim… Cevaplarını da…

Denetim raporunun ilk iki etabının çoktan teslim edildiğini biliyorum, üçüncü ve son faslın taslağının da incelenmek üzere yönetime teslim edildiğini de…

Şimdilik Başkan’a şu tek soruyu sormakla yetiniyorum: “Biz yine mi aldatıldık Sayın Başkan?”

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı